Nemám vysvětlení, proč mí spoluobčané ve větším měřítku nevyužívají současných možností veřejně projevovat své názory na kvalitu veřejné správy. A to jak na činnost samosprávy tak i na konání místních úředníků, vykonávajících správu státní.
K těmto účelům může sloužit především internet. Umožňuje občanům vyjadřovat názory o tom, zda naše samospráva a místní správa si počínají podle našich představ.
To vše především prostřednictvím webových stránek, které si může zřídit každý občan. Nebo alespoň se projevit na těch existujících.
Jenomže se tak neděje. Když sleduji tyto aktivity v jednotlivých městských obvodech Ostravy, tak soukromé webové stránky s uvedeným zaměřením má pouze Hrabová. A to pod hlavičkou Hrabova.info a Hrabovské noviny. Pokud existují podobné aktivity i jinde, prosím o poskytnutí příslušných informací. Nebylo by na škodu si vyměnit navzájem své zkušenosti. Není mi vůbec jasné, proč Hrabová je v této oblasti tak výjimečná.
Jíž několik let existují i soukromé celoměstské webové stránky Ostrava Blog.cz. Čas od času na ně zavítám, abych se dozvěděl o různých novinkách v Ostravě. Nyní je na titulní stránce foto městských jatek v době jejich největšího rozkvětu a informace o současných záměrech města s tímto areálem.
Na tomto blogu je i prostor pro jednotlivé městské obvody včetně Hrabové. Poslední příspěvek z Hrabové je z 2. 11. 2014, ve kterém pan Milan Slíva jr. oznamuje, že v Hrabové vznikly internetové noviny Hrabova.info, kde lze „slušně diskutovat o čemkoliv“. Celkem bylo na tomto blogu o Hrabové v roce 2014 zveřejněno 22 příspěvků od autorů Manka, Jindra Novotný, Vladimír Slavík, Milan Slíva jr. a Houmír. Od té doby již nic. Uvedení autoři a někteří další mí spoluobčané publikují na místních webových stránkách, případně v Hrabovských listech.
U běžné populace chápu, že většinou mají zcela jiné zájmy a užívají si veškerých atraktivit a radovánek současného až neuvěřitelně ideálního období v našich dějinách. Méně jsou mi v tomto směru srozumitelné společenské organizace a subjekty, které mají problematiku veřejných záležitostí ve své pracovní náplni. Konkrétně místní politické strany a politická hnutí, kteří každé čtyři roky „bojují“ o posty v místních zastupitelstvech. Logicky by tyto subjekty měly mít snahu informovat jak všechny občany tak především své voliče o svých aktivitách a vůbec o své činnosti. Mimo jiné i o tom, jak plní svůj volební program. Bohužel, až na některé výjimky se tak neděje. Svědčí o tom obsah jejich webových stránek. Na příklad nejvýznamnější zdejší politické strany, kterou je dlouhodobě ODS. Chápu příčinu tohoto stavu. Těžko se informuje o aktivitách, které neexistují. V tom se podle mého názoru veliký problém současné zastupitelské demokracie. Volební strany dávají o sobě vědět až těsně před volbami.
20. 12. 2017 V.S.