Navigace: Vladimír Slavík > Události v Hrabové - červen, červenec 1947

Události v Hrabové - červen, červenec 1947

 

Z  neznámých důvodů se v těchto měsících nekonalo zasedání  Obvodní rady. Žádné konkretní informace o tehdejších událostech v Hrabové  jsem nenašel ani v kronice farské.

A tak mohu pouze čerpat jen  ze své paměti a ze vzpomínek mých příbuzných. Tímto způsobem do jisté míry vyplním nedostatek písemných dokladů z této doby.

Především musím připomenout velké sucho. Špatná úroda měla i politické dozvuky, tehdejší předseda vlády Gottwald požádal  s. Stalina o pomoc, který promptně vyhověl a nechal ihned zaslat do ČSR 300 tisíc tun pšenice.  Tento akt byl  mnoho let  opakovaně připomínán a politicky zneužíván. A to v době, kdy USA nabídly Evropě i ČSR  velkorysou pomoc prostřednictvím Marschalova plánu, který ČSR na pokyn s. Stalina nesměla přijmout.

 Většina obyvatel však podporovalo komunisty s jejich programem znárodnění průmyslu, s pozemkovou reformou  a s bojem proti tzv. milionářům a  buržoasii. Trvala averze proti Západu, který nás „zradil“ v Mnichově a vydal  Hitlerovi.

Mezi  politickými stranami začal tvrdý politický boj, který vyústil o rok pozděli v únoru r. 1948. Ještě připomenu  další tehdejší události, jako byl přechod banderovců přes naše území do Rakouska a  začátek tzv. dvouletého hospodářského plánu. Každá  politická strana vydávala svůj časopis, komunisté Rudé právo, nár. socialisté Svobodné slovo, soc. demokraté Právo lidu a Čs. strana lidová Lidovou demokracii. Mimo to bylo mnoho deníků regionálních.

V Hrabové pokračovalo řešení  poválečných problémů. Nadále žádali mnozí občané o potvrzení státní  a národní spolehlivosti, odstraňovaly se stále válečné škody, prázdné byty v dělnické kolonii  již byly opět obsazeny českými občany – zaměstnanci  Vítkovických železáren.

Členové Obvodní rady v Hrabové  nadále vyřizovali úřední agendu a řešili  problémy s dopravou, vodovodem, kapacitou školy, obchodní síť  a řadu dalších.

Ještě  doznívala radost ze skončené války,  zakládaly se nové rodiny, rodily se děti a lidé byli plni optimizmu.  Stále přetrvával nedostatek potravin a základních životních potřeb, nebylo snadné zakoupit stavební materiál, nábytek, textilní výrobky, boty a řadu dalších. Ale všichni věřili, že se to rychle zlepší.

15. 8. 2016  V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma