Navigace: Vladimír Slavík > Události v Hrabové - prosinec 1953 (1)

Události v Hrabové - prosinec 1953 (1)

 

První schůze OR v tomto měsíci se konala 9. prosince 1953 za účasti 7 členů rady a instruktora JNV v Ostravě. Schůzi řídil předseda OR s. Vitoslavský.

Než bylo přikročeno k vlastnímu programu, byla projednána záležitost obecní kroniky. Přítomný kronikář s. Kolich žádá o vytvoření skupiny spolupracovníků a dále požaduje, aby byl zván na všechna jednání   Osvětové rady. Po diskusi bylo ke kronice přijato zvláštní usnesení.

Došlá pošta: Táborová rada, zřízená v ubikacích Vítkovických staveb na Šídlovci žádá, aby byl do schůzí OR zván jejich zástupce. Rozhodnutí OR: Zástupce bude zván pouze v případech, budou li projednávány záležitosti sídliště Šídlovec.

 Betra, n.p. Praha žádá o přidělení bytu pro Olšanského, který se vrátil z vězení, kde si odpykával trest za protistátní činnost. Olšanský bydlí se svou manželkou přímo v provozovně a jsou obavy, aby jeho pobyt v závodu, který před znárodněním patřil jemu, neměl záporný vliv na morálku zaměstnanů. Rozhodnutí : OR bere přípis na vědomí, avšak žádá, aby současný majitel domu dal Olšanskému výpověď z bytu. Na základě výpovědi bude jmenovanému přidělena bytová jednotka.

Zprávy referentů:  S. Kanclíř podává zprávu o průběhu zimní orby a o plánu na jarní práce. Hotovo mají soukromní zemědělci,  na  OZKP a v JZD  práce ukončeny  až po agrotechnických lhůtách.

S. Vitoslavský  podává zprávu o průběhu hovorů s občany ze dne 2. prosince. Přišlo asi 100 občanů,zúčastnil se také instruktor JNV s. Scheunfler a 3 lékaři z OÚNZ v Ostravě.  Občané vyslechli projev s. instruktora o mezinárodní situaci a MUDr. Fukse o obvodním zdravotním systému. Občané v živé diskusi se velmi zajímali o zdravotní problematiku, hlavně o zdravotnická  zařízeni na Šídlovci.

S.  Derkáčová informuje OR o domácích porážkách vepřů. Povoleno bylo 20 porážek, ale pouze těm zemědělcům, kteří plní dodávky. Jako porážeč byl určen s. Olšanský. Nikdo jiný nesmí vepře porazit. Z každé porážky se musí odevzdat krupon. 7,5 kg sádla a 5 kg kostí. Kosti se mohou odevzdávat ve školním sběru dětí.

S.Kolichová podává zprávu o činnosti lidových hygieniků a zdravotních  komisí.  Sbor lidových hygieniků má 14 členů a jejich úkolem jsou prohlídky všech veřejných prostor v obci včetně obchodů, jeslí, školky, družiny,školy. Zdravotní komise se pravidelně schází. Obec je rozdělena na obvody, které jsou přiděleny jednotlivým členům komise. Byly zjištěny nedostatky ve sklepích školky, kde se ve sklepě vyskytuje voda. Nelze tam proti skladovat brambory, zeleninu a ostatní potraviny. Tyto nedostatky již byly hlášeny 10x na různá místa, ale nápravy nebylo dosaženo. Je nebezpečí, že vlhkost napadne celou budovu a ohrozí to zdraví dětí.

S.Pinc podává zprávu o Lánské akci a o pomoci brigádníků v obci na polích a při jiných pracích, zejména  na Šídlovci na terénních úpravách. Celkem bylo odpracováno  v  letošním roce  asi 13 555 hodin. Nutno vyzvednout členy KSČ, jako s. Ševčík, Kanclíř, Šostá, Slavíková, Golcová, Gromnicová a jiní.

S. Mazák hovořil o přípravě plánu na 1. čtvrtletí 1954. Všechny komise musí vypracovat plán, který pak bude v průběhu roku sledován a hodnocen. Na základě plánů komisí pak zpracuje svůj plán i OR.

Různé: S. Šostý upozorňuje na nutnost koordinace akcí, které různé složky konají na počest výročí VŘSR. S. Vojtovič žádá s. Kanclíře, aby pomohl odhadnout škodu, kterou způsobil n.p.Průmstav při zřizování cesty na poli zemědělce Chlupatého.

Usnesení:

1. Bude zpracován leták, který vyzve občany, aby se přihlásili ke spolupráci na psaní obecní kroniky. Po získání patřičných zpráv vypracuje kronikář spolu s Osvětovou radou zprávu, kterou předloží OR ke schválení.  Ta pak bude zapsána do kroniky.

2. Plán jarních prací bude zpracován za pomoci výkonných zemědělců,

3. Jednotliví referenti vypracují plán prací komisí, a to za pomoci tajemníka.

Schůzi ukončil s. Vitoslavský ve 21.30 hod. Zapsal: Mazák Josef.

Komentář HN:

Nemohu odolat pokušení napsat k tomuto zápisu Obvodní rady několik poznámek.  První  je k obecní kronice. I tehdejší „radní“ ctili význam kroniky, podpořili požadavky  kronikáře, ale vyhradili si právo schvalovat texty, které budou v kronice zapsány jako vzkaz příštím generacím. Zdá se mi, že současní zastupitelé to tak nevidí a kronika je pro ně zcela okrajová  a bezvýznamná záležitost. Soudím tak proto, že o kronice není v posledních letech žádné usnesení, ať již rady nebo dokonce zastupitelstva.

Další poznámka směřuje k osobě „cementáře“ Olšanského. S odstupem času ho hodnotím jako podnikavého člověka, který poskytl zaměstnání mnoha místním občanům. Ale pak zapůsobila závist a komunistická ideologie  a  nikdo z místních občanů se ho nezastal, když byl evidentně neprávem obviněn z tzv. protistátní činnosti. I tehdejší komunistická justice brala ohled na soukromé vlastnictví občanů a p. Olšanský bydlel ve svém domku a nebylo ho možné vystěhovat. Znárodněna mu byla pouze jeho provozovna.

Třetí má poznámka směřuje k systému práce tehdejší Obvodní rady. Sympaticky na mne působí rozdělení pravomocí a zodpovědnosti jednotlivých členů za jednotlivé oblasti života obce.

Zajímavé by bylo, kdyby na nynějších zasedáních zastupitelstva museli „povinně“ referovat příkladně pan Orkáč o problematice obecních bytů, pan Chlupatý o činnosti spolků a sdružení, paní Strnišťová o situaci ve školských zařízeních, pan Šumbera  o realizaci územního plánu, pan Balušek o kulturních, výchovných a náboženských aktivitách,  paní Hrabovská o finanční situaci, pan Pospěch o ekologii a estetizaci obce atd. A toto vše nejenom ústně, ale i písemně. Rád bych si přečetl námitky mých občasných oponentů k této představě. Vždyť dělba práce  je možná nejdůležitější  vynález lidské společnosti, který postupně vedl k  našemu současnému blahobytu.

2. 3. 2017      V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma