Národní výbor Hrabové v červnu 1945 řešil často na svých zasedáních přidělování nábytku z opuštěných bytů Kuchyňkové kolonie potřebným občanům, až již místním nebo těm, kteří přišli z jiných míst Ostravy.
Bylo rozhodnuto, že se vyvěsí vyhláška, aby každý občan, poškozený válkou se přihlásil o náhradu škod.
Br. Černík informoval NV, že byl pověřen vytvořením Národního svazu mládeže v Hrabové. Předseda sportovního klubu ČAF oznamuje zahájení činnosti. Bude se konat národní slavnost a žádá NV o zastoupení. Byl tím pověřen br. Ing. Balušek. Čistý výtěžek bude věnován škole.
Žádosti německých občanů Hrabové o propuštění z lágrů bude posuzovat komise ve složení Sobek, Tomáš, Adámek, Olšanský. Pro přidělování nábytku z opuštěných bytů stanovena komise Šostý, Tomáš, Kovanda.
Ustavena sociální sekce ve složení Merta, Janša, Adámek, Hotová. Na valnou hromadu sdružení polit. vězňů do Ostravy byl delegován br. Tomáš.
Správa jámy Zárubek upozornila přípisem, že dosud nenastoupili do práce občané Hrabové Neborák, Filip a Dosedla. Jmenovaní byli upozorněni s pohrůžkou zastavení výdeje potravinových lístků.
Byl řešen problém obecního býka od J. Chlupatého, který odpírá jej dále držeti. Dále nutnost ještě jednoho býka jako náhrada za odvlečeného vojskem během osvobozovacích bojů. Vyřešením těchto záležitostí byl pověřen br. Lička.
Byla učiněna dohoda s ruským vojskem o provedení úpravy hrobů padlých ruských vojáků. Projednány žádosti o koncesi truhlářskou Kovářem Josefem autodopravy Vavřincem a Ludvíkem Sobkem a živnosti řeznické Komárkem.
Do jednání NV dne 7. 6. 1945 se dostavil Ant. Foldyna, který byl zatčen a předán velitelství NBS jako udavač a spolupracovník gestapa. Představil se jako poručík partyzánů ze Vsetína, k čemuž měl doklady.
Všem dělníkům, kteří doposud nenastoupili do práce bylo písemně oznámeno, že pokud tak neučiní, budou jim odebrány potravinové lístky.
Stále se řešil problém hrobů ruských vojínů na místním hřbitově. Br. Ing. Balušek vypracoval nákres na pomník ze švédské žuly ze starých hrobů. Kamenické práce provede Karel Chlupatý.
Projednána zpráva pokladníka o stavu obecní pokladny: Na dávkách a darech vybráno 32 tis. K, za odprodané brambory 11 tis., za dávky ze zábav 2,5 tis., klub ČFK odevzdal 17 tis. korun, z německých vkladních knížek zabaveno 105 tis. Celkové obecní jmění je 169 tis. korun.
Frant. Fojtík žádá o správcovství dřevěné boudy u Ostravice s názvem „Argentina“, patřící doposud německé příslušníci Rzehové. Rozhodnutí ponecháno do zjištění skutečného majitele koncese a současného stavu boudy.
Ze zajištěných rádiopřijímačů přidělena dvoulampovka Janšovi Štěpánovi. Josef Kuboň ze Závodí žádá o přidělení nábytku, který měl bojem zničený. Povoleno, může si ho vyzvednout po odchodu ruských vojsk z dělnické kolonie.
V táboře v Hrabůvce se nachází 41 Němců z Hrabové a 18 dětí. Jsou v proudu přípravné práce pro stavbu zatímního mostu do Vratimova. Zajištěny pracovní síly rolníkovi Otakarovi Lyčkovi.
Prošetřeny záležitosto koncese Rzehové na hostinec v Závodí a zjištěno, že Rzehová jako německá st. příslušnice koncesi dále provozovati nemůže. A tím nemá právo provozovati ani tzv. Argentinu.
Jest dovoleno dřevo z barikád a jiných staveb použit k úhradě válečných škod. Zajištěné osoby mohou být použity pro práce v zemědělství a pro škrabání brambor pro místní posádku ruského vojska. E. Nováčkovi povoleno vzíti úrodu z pole německé příslušnice Schmidové, svoji má zničenou následkem válečné stavby.
Předseda NV podal zprávu o jednání na okrese v Ostravě. Byly vymezeny hranice obcí, byl stanoven zvláštní statut města, ale okrajovým obcím byla prozatím ponechána samostatnost.
Z táborů Němců budou propuštěni mrzáci a nemocní, těhotné ženy, děti do 14 let a osoby ze smíšených manželství, pokud nebyly členy NSDAP. Propuštěné děti budou dány do výchovy českých rodin.
Cement ze staveniště lágru u Ostravice bude rozprodán potřebným za 25 Kčs za metrák. Skřivánková se domáhala výdeje krávy, která byla před odvlečním ukryta v její šopce a patří Otakaru Lyčkovi. Žádost byla zamítnuty, kráva patří majiteli.
Mutina (bližší adresa neznáma) vznáší požadavek stran parcelace Lyčkova statku a pasteveckého družstva. K tomu usneseno: Lyčka Otakar choval se během okupace jako řádný Čech a vlastenec a nevztahuje se na něj prohlášení vlády o parcelaci.
O koncesi trafiky žádá Bakota Jaroslav. Vyhověno vdově po Kozáku Františkovi o šicí stroj po německé příslušnicí Owesné. Žádosti německé st. příslučnice Kummrové o vydání peřiny ku přikrytí se vyhovuje. NV kladně projednal včechny zádosti zdejších občanů o příděl půdy v pohraničí.
Svízelná sitiuace byla s dopravou mléka z ostravské mlékárny. Do kulturní osvětové sekce byli jmenováni zástupci za KSČ, soc.dem., za lidovce a za mládež. Připravena slavnost na počest Mistra Jana Husa na 5. 7. 1945. Na žádost okresní sociální péče o přidělení místnosti ke zdravotním prohlídkám přidělena místnost v hasičském skladišti. Povolena živnost Janu Novákovi na instalace vody a plynu. Žádost Fr. Slívy, politického vězně z Vítkovic, o přidělení klavíru zamítnuta, jelikož nebydlí v Hrabové. Projednán přípis ve věci omezení tanečních zábav v době žní. Konečné rozhodnutí ale záleží na místních národních výborech.
12. 6. 2016 V.S.