Str. 6 – 8: Životní prostředí.
Emise tuhých a plynných spalin z lokálních topenišť z 520 rodinných domků a exhalace z průmyslových podniků situovaných na území Hrabové, včetně výtopny na Šídlovci způsobují především v zimních měsících inverzi znemožňující únik kouřových zplodin do vyšších vrstev atmosféry. Toto se projevilo i v průběhu let 1955 – 1989, kdy došlo k zásadnímu zhoršení životního prostředí a k devastaci přírody.
Hrabová se změnila z okrajové vesnické obce s přirozeným biotypem v zónu průmyslovou. Téměř zcela byl vykácen lužní les, který se táhl podél celého toku Ostravice a na jeho místě byl vybudován železniční násep a vytvořena halda, na níž bylo uloženo 3,2 mil. m/3 vysokopecní a ocelárenské strusky. Skládka zabírá n16 hektarů. Byla založena v roce 1966. Severní skládka Vítkovických železáren v Hrabůvce, v těsné blízkosti Šídlovce, na níž je umístěno 30 mil m/3 důlního a hutního odpadu (plocha 100 hektarů) spolu s odvalem Dolu Paskov na jižní straně, uzavírá Hrabovou do uměle vytvořené kotliny. Kvalita ovzduší je rovněž ovlivňována emisemi ostravských závodů (Vítkovické železárny, Nová huť) i pachovými emisemi Biocelu Paskov a zpracovnou krmného odpadu JZD v jižní části obce.
Na městskou kanalizaci je napojeno pouze sídliště Šídlovec, podél ulice Paskovské byla sice vybudována páteřní trasa od ulice Mostní k přečerpávací stanici odpadních vod v prostoru bývalého mlýna, avšak rodinné domky vypouštějí odpadní vody do Ščučí, do trativodů, a v některých případech dokonce do cestních příkopů.
Na zhoršení životního prostředí se podepsala intenzifikace zemědělství. Vysoké dávky umělých hnojiv a používání pesticidů způsobilo omezení či dokonce vyhubení celé řady dříve běžných druhů zvířat. Prakticky vyhynuly křepelky, koroptve, výrazně se omezil výskyt zajíců. Bažanty ve volné přírodě lze vidět pouze před podzimními hony po vypuštění z chovných voliér.
V průběhu let 1948 – 1989 došlo také ke změnám na úseku vodohospodářském, které významně narušily původní vzhled Hrabové. V šedesátých letech byl zrušen přívodní kanál nazvaný občany „Dunaj“, který přiváděl vodu z Ostravice (napojený u tzv. Nového stavu pod vratimovským mostem) do Vítkovic k chladícím účelům elektrárny Vítkovických železáren. Tímto zásahem byl vyřazen z činnosti příkop, odvádějící vodu z rekultivovaných polí bývalých rybníků, který byl původně napojen v prostoru hráze Pilík na Ščučí. Toto řešení umožňovalo regulovat přítok vody pro Vítkovické železárny, neboť meliorizační koryto bylo napojeno v oblasti pod haldou na „Dunaj“. Po jeho zrušení je meliorizační koryto v prostoru za Šídlovcem napojeno na Ščučí a drenážní vody svedené do Ostravice.
Zdroj: Kronika MOb Hrabová (kronikářka Irena Polanská).
Pondělí 16.září 2024 V.S.