Včerejší článek o současnosti a budoucnosti Hrabové končil volbami v roce 2014 a nadějemi, že nově zvolení zastupitelé za hnutí Ostravak (Jan Šumbera a Květoslava Hrabovská) a za hnutí Změna (Vladislava Kopitzová) se spojí se zastupiteli opoziční ČSSD a dosavadní stagnace se změní na období aktivity.
Neměl jsem žádná přehnaná očekávání, protože z osobních zkušeností (byl jsem radním v letech 1994-1998) vím, jak je to všechno složité.
Takže vše, čeho bylo doposud v tomto volebním obdob dosaženo, pokládám za velký úspěch.
Především nastala změna na postu starosty. Dlouhodobě nejvlivnější ODS naprosto zklamala, když do této významné funkce byl dosazen v roce 2006 pan Rostislav Naď. Změna nastala až v prosinci 2015, kdy se stal starostou Igor Trávníček.
Myslím, že zastupitelé tentokrát volili dobře. Nový starosta to neměl a nemá snadné. Stále je tady viditelná zátěž z minulých období. Ze strany některých zastupitelů přetrvává pasivita a nedostatek nových nápadů. Mohl bych uvést konkrétní jména, ale nebudu to hrotit.
U pana Trávníčka oceňuji zejména jeho snahu o zlepšení současného stavu, snahu o postavení nové školky, kulturního domu, a také jeho podporu při budování parku Hrabovjanka. Je mi sympatická i jeho častá účast na zasedání některých komisí a pomoc při realizaci nových nápadů.
Co pokládám za nejdůležitější události v období od posledních voleb?
Rok 2015: Na rozdíl od minulých let začali plnit svou kontrolní funkci opoziční zastupitelé, a to především na zasedáních zastupitelstva. K nim se připojili i někteří občané, přítomni na těchto jednáních. Konkrétně se podrobně projednával průběh problematické rekonstrukce „vnitrobloku“ na Šídlovci a nedostatky, zjištěné při finanční kontrole (auditu) MMO. Pozornost vyvolalo i převzetí správy bytového fondu od agentury CITY do vlasních rukou. Významná pro městský obvod byla i změna na postu tajemníka.
Rok 2016: Především to byla výměna redaktora Hrabovských listů. Místo Petra Pavelky z Frýdku Místku (?) byl jmenován do této funkce místní občan Petr Žižka. V krátké době tak vznikl časopis, který se významným způsobem podílí na progresivních tendencích, vedoucí k aktivitě nejenom zastupitelů, ale i široké veřejnosti. Nové Hrabovské listy budou kvalitním zdrojem informací i pro naše potomky, možná zajímavější než zápisy v místní kronice.
Na zasedáních zastupitelstva muselo často čelit tvrdé kritice vedení obvodu, a to jak ze strany opozičních zastupitelů tak i od přítomných občanů.
Pak jsem zaznamenal výraznou změnu v informacích o činnosti samosprávy na webových stránkách Hrabové. Mimo jiné tam jsou zápisy z jednání výborů a komisí ( s výjimkou některých, které zde nechci uvádět jmenovitě). A také doplnění záložky „Historie Hrabové“ o různé podrobnosti včetně informace o tom, že první písemná zmínka o existenci naší obce pochází pravděpodobně již z roku 1267.
Rok 2017: Pokračovaly tendence, započaté v minulých letech. Pro občany byly hlavním zdrojem všech důležitých informací opět Hrabovské listy.
Rok 2018: Za nejvýznamnější událost uplynulých měsíců považuji diskusi na téma „Nové srdce Hrabové“ a vznik občanského spolku „Zelená Hrabová“ , který si vytkl velmi náročný úkol, vytvořit přírodní park „Hrabovjanka“. Je to v naší době první vážnější pokus místních občanů realizovat svůj nápad, který bude sloužit široké veřejnosti.
Na závěr mám ještě následující poznámku: nemohu se nezmínit, že na uvedených změnách se podíleli i někteří místní občané. Konkrétně také pan Radek Orkáč, který založil v říjnu 2014 web s názvem Hrabova.info. Napsal jsem tehdy do Hrabovských novin (27.10.2014) článek s názvem „Již nejsem sám“. Webové stránky Hrabova.info existují dodnes a mají tam možnost svobodné diskuse (až na některé výjimky) všichni občané Hrabové. Jsme v Ostravě jediným městským obvodem, který nabízí občanům tyto možnosti.
Příští kapitolu tohoto seriálu budu věnovat problematice letošních komunálních voleb.
13.5.2018 V.S.