Letošní komunální volby.
Největším současným problémem samospráv je malý zájem veřejnosti o komunální záležitosti. Projevuje se to mimo jiné i v nízkém počtu občanů, kteří se zúčastňují komunálních voleb. Zatímco v Hrabové se v prvních volbách po roce 1989 dostavilo k volebním urnám cca 70% občanů, u posledních voleb to bylo pouhých 45%.
Byli jsme svědky toho, jak postupně se veřejná správa izolovala od obyvatelstva, vytvořily se dva „tábory“ a styk mezi nimi byl minimální. Každý si žil svým vlastním životem. Tzv. zpětná vazba mezi občany a radnicí téměř neexistovala. Tento stav není dlouhodobě únosný, vede ke stagnaci a úpadku.
Toto nebezpečí si uvědomili někteří občané před posledními volbami v roce 2014 a pak nastaly některé změny, které jsem popsal v minulé kapitole tohoto seriálu.
Nyní jsme před dalšími komunálními volbami a máme možnost opět posunout rozvoj Hrabové dopředu.
Věřím, že to není „boj s větrnými mlýny“, ale je zde reálná šance na úspěch. Přesvědčila mě o tom mimo jiné i nynější aktivita občanů Hrabové při budování přírodního parku Hrabovjanka. Tedy v počtech nadšenců, kteří se osobně do této akce zapojili.
Ale je zde jeden základní problém. Požadované změny nebude možné uskutečnit prostřednictvím dosavadních politických struktur. Míním tím ODS, ČSSD, KDU-ČSL a KSČM. Jejich představitelé řídili Hrabovou po mnoho let a výsledky nejsou příliš dobré. I při maximální snaze o objektivitu se nemohu zbavit dojmu, že volitelná místa na kandidátkách uvedených stran jsou určena stále stejným lidem, kterým dosavadní stagnace v podstatě vyhovuje. Jsou velmi konzervativní a obávají se rizik, spojenými s potřebnými změnami.
Je proto nezbytné vytvořit nový volební subjekt, schopný nového pohledu na dnešek a jeho potřeby.
Mám na mysli především tyto tři potřeby: Dobudovat potřebné objekty, nutné pro spokojený život zdejších obyvatel (Srdce Hrabové), zabránit přeměnu Hrabové v satelitní městečko a trpělivě vytvářet „sousedské vztahy“ zakládáním různých občanských iniciativ, spolků a dalších aktivit.
Ta posledně jmenovaná potřeba je asi nejdůležitější. Vzorovým příkladem je již existující spolek „Zelená Hrabová“, aktivity manželů Poláčkových, Klub českých velocipedistů, farma Duběnka. Dlužíme ještě těm nejmladším dětskou organizaci typu Skaut, těm sportovně založeným oddíl tenisu, ping- pongu, házené, volejbalu atd, důchodcům kvalitní Klub důchodců, ženám jejich zájmovou organizaci, rybářům jejich místní organizaci. Pro všechny tyto aktivity je nutno trpělivě hledat ochotné občany s organizačními schopnostmi. Když jsou i jinde, proč ne v Hrabové.
14.5.2018 V.S.