Dnešní úvaha T.S. má název „Proč mají složití lidé složitý život?“
Vybral jsem toto téma záměrně. I v Hrabové existuje tento druh lidí, kteří si svůj život v oblasti svých veřejných vystoupení a veřejných aktivit možná zbytečně komplikují. Nebudu je jmenovat, i kdybych mohl.
Přečtěme si na toto téma úvahu Tomáše Sedláčka.
„Stručně řečeno, složití lidé tu složitost vždycky budou mít rádi. Jednodušší lidé mají tendenci – naprosto zdravou a biologickou – věci zjednodušovat.
To, že o někom řeknu, že je jednoduchý, neznamená, že na něj shlížím spatra. Naopak se těmto lidem obdivuji a často se přistihnu, že jim tak trošku s otevřenou pusou trochu závidím a občas mám tendenci se od nich učit. Ta jednoduchost jejich myšlení mě fascinuje.
Aby nedošlo k mýlce: takový jednoduchý člověk může být velice vzdělaný, úspěšný a vážený. No a složití lidé, když vidí problém, tak ho místo zjednodušení zkomplikují.
Zavřete oči a představte si svůj ideální ráj. Po patnácti minutách ležení na zádech s pečenými holuby létajícími do úst a šampaňským přímo ze Champagne vás klid nebe začne nudit a vy se začnete poohlížet po nějakých trablech. Takový je úděl „složitého“ člověka.
Čím složitější bytost, tím komplexněji dokáže vnímat. Banální prožitky či radosti člověka tohoto typu neuspokojí.
Poznámka redakce Hrabovských novin: S odvoláním na můj nedávný článek s názvem „Dekameron“ sděluji, že v době současné karantény bych mnohem raději debatoval se svými čtenáři na atraktivnější témata, možná i na ta erotická. Ale doba je zcela jiná a zcela záměrně a promyšleně se zaměřuji na problematiku, kterou řeší ve svých úvahách v knize „Druhá derivace touhy“ Tomáš Sedláček. Určitě mají svůj význam i při řešení současných a budoucích problémů Hrabové.
24.3.2020 V.S.