Navigace: Vladimír Slavík > Včerejší beseda se starostou

Včerejší beseda se starostou

Prolistoval jsem stará vydání Hrabovských listů, abych zjistil, kdy se naposled konala beseda občanů se starostou. Bylo to 26. května roku 1994, tedy před dvacetičtyřmi lety!  Na programu tohoto setkání v sále hostinci U Lípy byly veřejné investice a  privatizace bytů na Šídlovci.

 Od té doby nenašli naši starostové čas (nebo odvahu?) se setkat se svými spoluobčany a projednat nejdůležitější obecní záležitosti.

 Po dlouhých letech se tak opět stalo včera, v pátek 19. ledna roku 2018, a to díky  iniciativě pana Igora Trávníčka, současného starosty.  Neodpustím si několik osobních postřehů o něm. Je mi sympatický v tom, že je povahy upřímné, na nic si nehraje a dovede se poučit i ze svých chyb. Kdo by je nedělal! Ale ne každý je ochoten je  přiznat a vyvodit z nich poučení. Toho jsou schopni jen někteří, a je to jejich přednost.

Beseda byla velmi neformální, někdy se debatovalo poněkud nepřehledně a zdánlivě bez konkrétních závěrů. Semlelo se leccos:  vysoké náklady na provoz úřadu, parkování na Šídlovci, mostek přes potok Ve Stromoví, ale hlavně problematika školky. Velmi zajímavě a velmi kvalifikovaně o tomto tématu hovořila paní Strnišťová, ředitelka školky. Myslím, že v dalších jednáních o školce ( umístění, velikost, vnitřní vybavení atd.) by se mělo přihlížet především k jejím názorům.

Od počátku debaty o nové školce v minulém roce jsem podporoval její umístění  uprostřed obce. Po včerejší diskusi si myslím, že by se k  prostorovým a jiným řešením  nové školky měli  ještě vyjádřit další odborníci. Především v této záležitosti nespěchat, vždyť nová školka bude sloužit  mnoha budoucím generacím. Tak proč „neobětovat“ cca 200 tis. Kč za původní dokumentaci pro školku na Šídlovci. Vždyť to relativně nejsou příliš významné peníze.  

Ale nyní se vracím ke včerejší besedě. Diskutovalo se také o tom, že se dostavilo málo občanů. Jako člověk  s poměrně bohatými životními zkušenostmi mám na to následující názor:  Svět se v posledních letech velmi změnil a lidé, včetně občanů Hrabové, mají dříve nevídané možnosti, jak využívat svůj volný čas. Ale mezi nimi jsou naštěstí jsou  i takoví, kteří mají potřebu ho věnovat veřejným záležitostem.  Měl jsem tu čest se na včerejší besedě se s některými z nich setkat. Dříve jsem o nich pouze věděl že existují, včera jsme  se poznali i osobně.  A pokud se tyto besedy budou konat častěji, pak určitě to bude mít blahodárný vliv na postupný vznik skupiny občanů s těmito zájmy,  kteří budou postupně ovlivňovat společenské, politické a jiné dění v naší obci.

Na závěr si neodpustím opět poděkovat Igorovi Trávníčkovi, že zorganizoval tuto besedu. Mé poděkování patří  také  všem, kteří na tuto besedu přišli. Tuším, že je to začátek nové epochy ve vztazích mezi samosprávou Hrabové a jejími občany. Jen je nutno vytrvat a nevzdávat to, výsledky se určitě dříve nebo později dostaví.

20.1.2018   V.S.   

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma