Navigace: Vladimír Slavík > Ve Spojených státech mají nový druh sportu

Ve Spojených státech mají nový druh sportu

 

Mé oblíbené noviny, Denik N, přinesly v úterý 13. 9. následující zprávu:

Amerika  propadla pickleballu s podtitulkem:  Dřív se mu smáli, že je to sport pro důchodce.  Dnes nestihají otevírat další a další hřiště.

Pickleball  (vyslovuje se piklból) se stal hitem Ameriky. Stojí se na něj fronty a vznikají stále nová a nová hřiště. Většinou  na stávajících veřejně přístupných tenisových kurtech, kterých je v USA statisíce a jsou zdarma. Na jeden kurt se vejdou 4 pickleballová  hřiště.

Pickleball  může hrát každý, nevyžaduje žádnou velkou fyzickou kondici ani sportovní nadání. Míček je s plastu, rakety jsou podobné ping pongovým, rychlost míčku po odpalu je nízká, člověk má delší čas na doběhnutí míčku, na jeho odpal nepotřebuje tolik síly, jako u tenisu.

Hraje se dvouhra i čtyřhra, pravidla jsou podobna pravidlům pro tenis.  Hráči se sdružují do družstev,  probíhají soutěže a turnaje. Počet registrovaných hráčů rychle roste a nyní je jich téměř 5 milionů.

Dvě pálky s míčkem se dají pořídit v přepočtu za tři stovky.  Městské samosprávy všude po celé zemi  vyčleňují peníze na přestavbu tenisových hřišť  na pickleballové.  Na Floridě, v Kalifornii nebo v Texasu se může hrát po celý rok, severněji položené státy vymýšlejí, jak tato hřiště udržovat v provozu i v zimě. V Minneaspolis využili k tomu bývalý sklad, kde na čtyřech tisících čtverečních  metrech otevřeli  12 kurtů. Pořádají se zde i hojně navštěvované turnaje zdejší amatérské ligy.

Sociologové si všimli, že tento druh sportu stmeluje občanskou společnost, umožňuje, aby se častěji setkávali sousedé se sousedy, přátelé s přáteli. Roste tak tolik potřebný sociální kapitál.

Aniž to kdokoliv předpokládal, pickleball začal pomalu  ale jistě „sešívat“  rozdělené Američany zpátky. Na  hřišti je totiž nepodstaté, jestli volíte Trampa nebo Bidena, jestli jste se nechali očkovat nebo jste proti interrupcím. Důležité je, jestli stihnete vybrat míček a jak umíte na hřišti při velmi oblíbené čtyhře  spolupracovat.

Článek napsala Jana Ciglerová, zpravodajka Deniku N v USA.

19. 9. 2022    V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma