Své dětství jsem prožil ve Staré Bělé, a pro mne je pojem „vesnický ráz obce“ mimo jiné spojen s ovocnými stromy, a to nejen v zahradách, ale i kolem polních cest. Přišlo mi to na mysl po přečtení článku ve Starobělském zpravodaji č. 7/2024 s názvem „Slivoně, jabloně, lísky. Dobrovolníci v listopadu zasadí první starobělský sad“. Jeho autorkou je Jana Fabiánová, a popisuje v něm aktivity místního občana - sadaře Tony Skřípáka. Hlavní zprávou je informace o tom, že „Starobělané první sobotu v listopadu vysadí svůj první obecní sad – počítá se s pomocí každého, kdo bude mít čas a chuť být u toho“. Z obsáhlého třístránkového článku vyjímám to podstatné:
Návratem k tradicím bude soubor původních odrůd jabloní, hrušní a slivoní který bude lemovat cestu mezi poli, vedoucí od ulice Povětronní směrem na Krmelín. Jde o obecní pozemek, který má v pronájmu místní zemědělec Radim Nováček. Mimo uvedenou alej budou stromy vysazeny i na polní ploše, která trpí erozí. Manželka farmáře, starobělská zastupitelka Markéta Nováčková, upozorňuje i na společenský rozměr budoucího ovocného sadu a stromořadí. Vysvětluje to slovy: „Setkal se sedlák a sadař a dokázali se domluvit“. Vysázení ovocného sadu vyjde zhruba na 350 tisíc korun. Tony Skřipčák o tom přemýšlel pár let. Nejprve obecní starobělský sad nakreslil na papír, pak svůj nápad konzultoval na místě se zemědělcem Radimem Nováčkem. Na podzim bude zajišťovat mladé ovocné stromky a bude koordinovat sázení. Má v tom praxi, dělal to již v Brušperku, Jistebníku, Klimkovicích, Svinově a v Proskovicích. Ve Staré Bělé ze 113 ovocných stromů bude nejvíc slivoní – 57, těm se tady nejvíce daří. Dále zde bude 12 hrušní, 18 třešní a 26 jabloní.
Starobělský sadař upozorňuje i na svou zkušenost z jiných obcí: Mnohdy se u sázení sejde přes sto lidí. Přijdou, užijí si den, udělají něco pro blaho obce. Vlastenectví, o kterém se v poslední době hodně mluví, je podle mě právě ochota ve svém volném času udělat něco pro lidi kolem sebe. Je to skvělé i pro děti. Pokud si strom samy zasadí, získávají k němu vztah, chodí se pak na něj dívat, a taky se vzdělávají v ovocnářství.
Článek je velmi rozsáhlý, třístránkový s doprovodnými fotografiemi, doporučuji přečtení, je k dispozici na internetu.
Komentář HN: Vracím se k pojmu „zachování vesnického rázu obce“. Je o tom zmínka i ve volebním programu SNK Hrabované. Možná, že článek ve Starobělském zpravodaji může být inspirací i pro Hrabovou.
Středa 10. července 2024 V.S.