Navigace: Vladimír Slavík > Všichni jsme si rovni, ale někteří rovnější

Všichni jsme si rovni, ale někteří rovnější

 

Vysvětlím proč. Souvisí to s principy zastupitelské demokracie. Veřejné záležitosti  nemohou řídit všichni občané. Proto si volí své zástupce, kterým nejvíce důvěřují. V Hrabové při počtu cca 1 500 aktivních  voličů to je 15 konkrétních zastupitelů. Tedy každý z nich (teoreticky) jedná  a rozhoduje nejenom za sebe, ale  (v průměru) za stovku svých voličů.

Obce vznikaly  velice dávno a existují dodnes. Odjakživa bylo nezbytné různými způsoby určovat osoby, které řídily obecní záležitosti. V dnešní době to jsou zastupitelé, voleni všemi občany obce.

Zastupitelem nemůže být kdekdo. Ne každý má tyto ambice a schopnosti. Jde o občany, kteří z různých důvodů mají potřebu řídit (nebo alespoň ovlivňovat) chod obce. Mimo to musí být přijatelní pro  voliče.

Uchází se o své funkce dobrovolně, nikdo je k tomu nenutí. Za svou práci pro obec pobírají finanční náhrady. Po zvolení a složení příslušného  slibu se z nich stávají místní politikové.

Ti úspěšní  jsou  svými  spoluobčany obdivováni a chváleni. Z principu věci však musí v případě neúspěchu snášet kritiku. Mnohdy  to je pro některé zastupitele  velmi nepříjemné, ale nemohou  kritice bránit, nikdo je nenutil vstupovat do politiky. Mají však právo veřejně vysvětlit své postoje.

Kritika může mít různé příčiny. Často  je to  pasivita zastupitele. Ne každý má schopnost  vymyslet něco přínosného a pak to prosazovat a vytvořit podmínky pro realizaci svého nápadu.   Jednodušší je příliš na sebe neupozorňovat a přiklonit se k většině. Příčinou kritiky veřejnosti mohou být i  extrémní názory, které jsou v rozporu se zájmy obce.

A kdo jsou ti kritizující? I zde je situace velmi složitá. Někdy  to jsou lidé, kteří se rádi poslouchají a vystupují na veřejnost  s různými „prkotinami“  o kterých jsou  skálopevně přesvědčeni,  že zasluhují přednostní řešení. Když se jim nevyhoví, tak označí zastupitelstvo (případně některé zastupitele)  za zcela neschopné. Bránit se jim  je dost obtížné. Naštěstí tito „kritikové“  nemají obvykle velkou podporu, lidé ve své většině nejsou hloupí a tyto obávané diskutéry obvykle ignorují.  

Ale setkáváme se i uvážlivou a oprávněnou kritikou. Moudří zastupitelé ji vnímají a  snaží  se tyto  podněty prosadit.

Zvláštní kategorií  jsou vztahy mezi koalicí a opozicí. Tyto dvě skupiny zastupitelů vznikají zákonitě, a je to dobře. Podle mého nezlomného a dlouhodobého  přesvědčení je to velmi důležité pro správné fungování zastupitelské demokracie. Každé rozhodnutí  zastupitelstva musí být podrobeno zkoumání, zdali je opodstatněné a správné. A to mohou nejlépe uskutečnit opoziční zastupitelé. 

V každém případě výměna názorů, půtky a slovní přestřelky by měly probíhal kultivovaně a  bez různých podpásovek. Aby po skončení těchto „soubojů“ bylo možno se v blízké restauraci posadit ke společnému stolu a probrat  bez emocí  jak průběh právě skončeného zasedání  tak  třeba výsledky posledního fotbalového utkání.

30. 10. 2018     V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma