Svět se mění a mění se i politické preference obyvatel Hrabové. Před rokem 1939 zde měla velký vliv sociální demokracie, po roce 1945 vládli v Hrabové komunisté. Návrat k demokracii nastal až po sametové revoluci v roce 1989.
Postupně vznikla v Hrabové zajímavá situace, kdy samospráva je v rukou místních sdružení, ale řešení evropských a celostátních záležitosti vkládají občané do rukou politických stran a hnutí, které nemají v Hrabové své místní pobočky. Míním tím hnutí ANO, SPD, Piráty, hnutí STAN, politické strany KSČM a SOCDEM. Těm dali mnozí místní občané své hlasy i ve volbách do Evropského parlamentu.
Tyto volby skončily v minulých dnech v Hrabové překvapivě. Zatímco v roce 2019 přišlo k volbám pouze 944 voličů, bylo jich letos podstatně více, a to 1 266. V čem je příčina tohoto zvýšeného zájmu místních občanů o evropskou a světovou politiku? Dalším překvapením byl velký počet hlasů, odevzdaných ve prospěch hnutí ANO. Čím si tuto oblibu u občanů Hrabové toto hnutí bývalého komunisty, porevolučního miliardáře a podnikatele zasloužilo? To jsou otázky, na které marně hledám odpověď. A se mnou možná i někteří další příslušníci mé generace.
Úterý 11. června 2024 V.S.