Navigace: Vladimír Slavík > Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny

Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny

Volby v ČR  vyhrála koalice SPOLU, tvořena ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se ziskem  27,8 %.   O procento méně získalo  hnutí ANO. Následuje koalice Pirátů a STAN (16 %) a SPD  (10 %).  Do Poslanecké sněmovny se nedostaly žádné další strany včetně  ČSSD a KSČM.

Jak dopadly volby v Hrabové?

 Největší podporu získalo opět  hnutí ANO Andreje Babiše, a to téměř  33 %. Stále ho  preferuje 686 občanů Hrabové.

 Komentář HN: Hnutí ANO  mělo po svém vzniku v roce 2011 velkou podporu voličů.    Jeho  zakladatel  Andrej Babiš  prohlašoval, že  hlavním úkolem ANO je boj s korupcí.  Ale  ukázalo se, že tomu tak není.  Postupně se začal prosazovat v činnosti tohoto hnutí populismus, klientelismus a podnikatelské zájmy Andreje Babiše. Vznikly nové kauzy  jako  Stoka, Čapí hnízdo a Korunové dluhopisy. Andrej Babiš nevyřešil svůj hlavní problém, kterým je střet  jeho podnikatelských zájmů se zájmy státu.  Velmi tím utrpěla pověst ČR v Evropě. Přes tyto skutečnosti občané Hrabové preferovali toto hnutí i v letošních volbách. Zde ještě navíc  hnutí ANO podporovalo neúměrný růst mezd, platů a důchodů, a to bez ohledu na současné finanční možnosti státu.  Volební preference byly důležitější.  Zdejším  voličům tohoto hnutí  to příliš  nevadí. Zdejším voličům ANO imponuje názor A. Babiše, že parlament je pouhou „žvanírnou“  a stát je nutno řídit jako firmu, kde o všem rozhoduje její  šéf. Je to velmi smutné, ale je tomu tak.  

Na druhém místě volili občané Hrabové koalici SPOLU (25 %) se ziskem 519 hlasů.

Komentář HN: Je to velmi dobrá zpráva. I v Hrabové  ještě existují  občané, kteří si zachovali zdravý rozum  a nepodlehli  demagogickým praktikám hnutí ANO. A ani nacionalistickým tendencím strany  SPD.  Tyto tři  koaliční strany  (ODS, KDU-ČSL , TOP 09) si zachovaly své ideové  hodnoty a v jejich čele stojí důvěryhodní  politici. Stejně jako v čele jejich spojenců, Pirátů a STAN. Je velká naděje, že se  nové vládě podaří překonat problémy, které přinese nastávající období.

Propad strany ČSSD. Ta získala  cca 4 %, t. j. 81 hlasů.

Komentář HN: Pokládám to za velmi závažný problém.  Tato strana byla vždy zastáncem práv  sociálně slabších. Ti stále ještě existují a potřebují pomoc ostatních.  Snad současná krize ČSSD jak v celostátním tak v místním měřítku  je pouze dočasná.

Propad strany KSČM. Také získala pouhá 4 %,  konkrétně 76 hlasů.

Komentář HN:  Počet členů  a příznivců této strany se přirozeným způsobem snižuje a  KSČM spěje k úplnému zániku.  Čím dříve se tak stane, tím lépe. A to jak v celostátním měřítku tak i v Hrabové.

Závěr: I tyto volby vypovídají leccos o zdejších občanech. Potěšitelná je vysoká volební účast, která  dosáhla 68 %. Nepříznivá se skutečnost, že dvě populistické strany (ANO a SPD) získaly  téměř 43 %,  což  je 895 hlasů. Jak se asi tato  skutečnost projeví v komunálních volbách, které nás čekají v příštím rovce?  Doufám, že neprojeví a zvítězí zdravý, selský rozum.

11. 10. 2021     V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma