Úcta k předkům a k významným osobnostem je projevem kulturnosti národa. Píše se o nich v knihách, jsou vzorem pro ostatní, s jejich životními příběhy jsou seznamovány již děti ve školách. Těm nejvýznamnějším se dokonce staví pomníky a instalují pamětní desky.
Tyto osobnosti v místním měřítku má i Hrabová. Někteří se v Hrabové narodili, jiní zde dlouhodobě působili. Všeobecnou úctu spoluobčanů získali svým celoživotním dílem nebo jinými zásluhami . Ať již v Hrabové nebo jinde, někteří dokonce i v zahraničí.
Pro osvěžení paměti si dovolím připomenout následující jména: starosta Ludvík Staněk (1852), starosta Antonín Adámek (1880), MUDr. Josef Adámek (1887), nadučitel František Bartoník (1860), farář Josef Řezáč (1873), básník Vilém Závada (1905), legionář Petr Alexej Olšanský (1889), 24 bojovníků proti nacismu z let 1942-45, hrdinové z osvobozovacích bojů z roku 1945 Vladislav Čermák (1923) a Jaroslav Vavrouška (1924) a také nedávno zesnulý dirigent evropského významu, hrabovský rodák Jaroslav Opěla (1935).
Z dob totality stojí za zaznamenání tragický osud občanů Hrabové Jana Buchaly, Aloise Vašíčka, Františka Brázdila, Otakara Lyčky, Bohumila Olšanského a dalších.
Přirozeným místem, kde mají být zaznamenána jména těchto osobností, je místní kronika. Její význam pro kulturu národa pochopili naši předci již v roce 1920. Tehdy byl přijat zákon „o pamětních knihách obecných“, který platí v upravené formě dodnes.
Jde o zákon č. 132/2006 Sb., kde je napsáno (zkráceně):
§1: Do kroniky se zaznamenávají zprávy o důležitých a pamětihodných událostech v obci pro informaci i poučení budoucím generacím.
§3: Zápis do kroniky se provádí nejméně jednou za kalendářní rok. O obsahu zápisu rozhoduje obec.
§4: Do kroniky může nahlédnout na obecním úřadě každý občan a může navrhnout změnu, doplnění nebo opravu zápisu.
Vzorovým kronikářem byl v daleké minulosti zdejší pan učitel Zdeněk Oliva (1893). Ve svých zápisech nezapomněl ani na významné osobnosti Hrabové.
Co mě přimělo k napsání tohoto článku v srpnu roku 2019?
Jsou to tři důvody. Ten první je obava, zdali kronika je využívána i pro zapsání nebo doplnění životních příběhů a zásluh výjimečných a již nežijících osobností Hrabové z posledních let.
Ten druhý je kritika toho, že se nedodržuje §3 zákona o kronikách. Konkrétně nejsou pověřeným orgánem obce schvalovány jednotlivé roční zápisy. Nejsou o tom informace ani z jednání rad ani z jednání zastupitelstva.
Ten třetí je skutečnost, že se v příštích dnech uskuteční otevření Prodloužené Mostní. Je to významný zásah do organismu Hrabové, a to nejenom v oblasti dopravy. Takže by současný kronikář měl „pro informaci a poučení budoucím generacím“ soustředit do kronikářského zápisu za rok 2019 o této události všechny dostupné informace o historii vzniku této komunikace a o rozporuplných názorech na její účelnost. Doufám, že pan kronikář tak učiní. Budoucí generace mohou zajímat i jména příznivců a odpůrců této stavby. A možná i jména těch, kteří se zúčastní slavnostního otevření Prodložené Mostní dne 22. 8. 2019.
15. 8. 2019 V.S.