Navigace: Vladimír Slavík > Vzpomínky hrabovského skauta

Vzpomínky hrabovského skauta

Mládež se scházela odjakživa.   Bylo tomu tak i v Hrabové.  Po válce, po roce 1945, byla  místem schůzek hrabovské mládeže dřevěná bouda na úpatí  haldy nedaleko od pěšiny, která dnes vede z ulice Šídlovecká  k zastávce MHD Benzina.  Tato bouda  asi dříve  sloužila k jiným účelům, ale po roce 1945 ji  obsadila místní mládež.   Bouda měla dokonce přípojku na rozvod elektřiny.

Ale pro tehdejší potřeby byla  tato klubovna malá a „od ruky“.  Proto tehdejší místní samospráva  pod vedením  komunisty a podnikatele  Ludvíka Sobka rozhodla o postavení důstojnější  klubovny pro mládež, a to na konci ulice Jezerní, těsně u Ščučí.  Byla to  dřevěná stavba o rozměrech cca 10 x 5 m. Na její jižní straně byl přístřešek pro  uhlí.  Tím se topilo v zimě v kamnech uvnitř klubovny.  Mimo stůl  a židle  byl v klubovně i klavír zn. Petrof.   Byl  mládeži  přidělen při  likvidaci nábytku v bytech  Němců  na Šídlovci  v roce 1945.

Inicátorem  této stavby  klubovny byl  Ludvík Sobek.  Byla to zajímavá osobnost  Hrabové. Měl soukromou  prosperující  autodopravu a byl  fanatickým komunistou.  Tak složitá byla tehdejší doba.

 V nové klubovně  na Jezerní ulici se scházela  tehdejší mládež Hrabové. Zde vznikla v roce 1949 i skautská  organizace, a to souběžně s organizací SČM (Svaz české mládeže), kterou podporovali místní  komunisté. Skauti měli asi 20 členů a v létě roku 1950 uspořádali skautský tábor.

Byl v lese na Krnovsku, jméno obce ji již nepamatuji.  Zůčastnilo se ho asi 14 hrabovských  skautů.  Dřevěné podsady, stany  a další vybavení odvezl na místo  náklaďák autodopravce Ludvíka Sobka, který šoféroval jeho syn Jiří  Sobek.  Skauti seděli na korbě auta  a po celou dobu jízdy se pevně drželi  nákladu. Nikdo během jízdy nespadl.   Dodnes si tu jízdu pamatuji, byl to zážitek na celý život.

 Na lesním palouku u potoka jsme postavili  stany, vztýčili  vlajku postavili vstupní bránu a oddílový  totém a 14 dní si užívali různé aktivity, které  organizoval vedoucí oddílu Zdeněk Sobek. Byl to bratranec Jiřího Sobka a bydlel ve Vratimově. Mám na tohoto bratra vedoucího velmi hezké vzpomínky.

Skautská organizace v Hrabové skončila svou činnost v roce 1951. Skaut byl  prohlášen  tehdejším vedením státu za nežádoucí organizaci a  jeho činnost zakázána. Nyní, po sedmdesáti  letech,  se  Skaut v Hrabové obnovuje.

S obnovou vznikají určité problémy. Za nejobtížnější  považuji získat mezi občany Hrabové schopného vedoucího  skautského  oddílu.  Novodobého  Zdeňka Sobka. . 

Doufám, že se to podaří.

23. 10. 2021    V. S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma