Do Hrabové jsme se přistěhovali z Vítkovic v zimě r. 1949, bylo mi tehdy 14 let a dětství se proměňovalo v mládí. Otec dostal dekret na zcela nový a velmi moderní byt v tehdy ještě rozestavěném sídlišti na Šídlovci, Šrobárova 15, první patro vpravo. Byt měl ústřední topení, koupelnu a dětský pokoj. Na tehdejší dobu něco neuvěřitelného.
Protože ve zdejší škole nebylo dost místa, dochodil jsem třetí třídu, jako mnoho hrabovských dětí, v Zábřehu. Seznámil jsem se tam s hrabovskými kluky a děvčaty, a pak v létě především u vody . Celá vesnice se chodila koupat do „Dunaje“, do potoka, který vytékal z Ostravice pod mostem a směřoval ke mlýnu. Tam se otočil západním směrem kolem haldy a pokračoval přes Hrabůvku až do Vítkovic k vysokým pecím.
V jednom místě byla struha dostatečně široká i hluboká. Poblíž byla louka a zbytky bývalého hřiště. Prožil jsme tam většinu prázdninových dnů. U vody jsme všelijak blbli, z vojenské plynové masky a z gumové hadice jsme si vyrobili potápěčský přístroj a prozkoumali detailně dno potoka.
Po likvidaci Junáka ve Vítkovicích náš bratr vedoucí rozdal skautům oddílový majetek a já jsem dostal pramičku. Projížděli jsme na ní celý tok struhy až do Hrabůvky. Do třídy s námi chodil Dušan Fiža, syn krejčího z Hrabůvky. Jelikož několikrát propadl, byl starší než my. Vlastnil starou motorku, JAWU 175. Ochotně ji půjčoval i ostatním, takže byla velká zábava.
Na Šídlovci vybudoval náš spolužák, Loliš Navrátil, v prostoru za dnešní restauraci Beskyd sportovní hřiště. Trénovali jsme skok do výšky, do dálky, skok o tyči a vrh koulí. A s námi i děvčata.
Na Šídlovci byla tehdy mezi domy spousta volných ploch, zarostlých trávou. Až po několika letech se zde postavila školka, Osvětový dům, tržnice a jesle. Současně se zastavěly i proluky mezi domy. Všechno na tu dobu moderní a hezké budovy.
Tehdy se místní škola v Hrabové rozšířila o dřevěný přístavek, a do poslední, čtvrté třídy, jsem již chodil v místě bydliště. Cestou ze školy jsem se často zastavil u svého dědečka, Aloise Nováčka, který bydlel ve staré chaloupce u Paskovské. Rád si četl „Rodokapsy“ a měl jich obrovské množství. Pochopitelně jsem je četl také a velmi se mi ty příběhy líbily. Dnes je na místě dědečkova domečku , u ulice „Na honech“, již několik let rozestavěný autoservis a okolo velký nepořádek. Dědeček se asi obrácí v hrobě.
V Hrabové ještě stále fungoval Junák. Klubovnu jsme měli na konci Jezerní ulice na levé straně u Ščučí. Pokud si vzpomínám, o stavbu se zasloužili tehdejší funkcionáři obce a další občané. Měli jsem i klavír, majetek po Němcích ze Šídlovce. Byli jsme dokonce na letním táboře na Vítkovsku. Dopravu obstaral náš starší kamarád Jirka Sobek, měli autodopravu a nákladní auto. Bylo plné dřevěných podsad a dalšího tábornického materiálu, a my seděli na tom nákladu nahoře. Naštěstí je nikomu nic nestalo, nikdo cestou nevypadl.
Ale také nás, jako všechny tehdy ještě existující oddíly Junáka, brzy zrušili, a tak jsem založili ČSM. To již nebylo tak zábavné.Také přibyvaly roky a děti se měnily na mládence a slečny. A to byl konec společných zájmů a také konec naší mládežnické organizace. Sice ještě fungovala, ale již to nebylo ono. Já si nemohu stěžovat, našel jsem si tam dívku, se kterou jsem se poměrně brzy oženil a dosud spolu žijeme.
25. 3. 2016. V.S.