Budova reálného gymnázia v Přívoze pochází ještě z dob Rakousko – Uherska. Solidně stavěná škola měla dokonce i tělocvičnu. Kabinety biologie, chemie a fyziky byly vybaveny všemi potřebnými pomůckami. Profesoři, většinou staršího věku, byli opravdoví pedagogové, kteří uměli učit. Jejich profese byla pro ně většinou celoživotním koníčkem.
Zvláštní postavičkou školy byl školník pan Klepš. Velice ambiciózní člověk, který řídil školu jako generál vojáky. Ve školním rozhlase ve často ozývalo: „Pozor, pozor, školní hlášení. Já a pan ředitel jsme se rozhodli, že …“ . Myslím, že nejen studenti, alei ředitel školy měl s tímto školníkem velké problémy.
Studium bylo velmi náročné. Tehdejší pedagogové měli u studentů respekt a snažili se všemožně nás něco naučit. Profesoři svým dětským studentům vykali! Ve třídě nás bylo asi čyřicet, chlapci i dívky pohromadě, pocházeli z Ostravy a okolních vesnic. Z Hrabové Miloš Lipina, syn obchodníka, a Jiří Boruta ze Šídlovce. Miloš Lipina byl nejlepším žákem třídy v matematice. Velmi oblíbená byla drobná blondýnka Soňa Doležílková, pozdější manželka režiséra Ladislava Smoljaka. Bavičem třídy byl Jirka Michný. Později byl hercem v plzeňském divadle, ale bohužel velmi záhy zemřel. Jeho manželkou byla herečka Jana Hlaváčová
Ve třídě byli i tři spolužáci židovského původu, kteří ještě nedávno pobývali se svými rodiči v Terezíně. Michal Salomonovič, pak můj kamarád z Vítkovic Petr Freund a Mája Tibergerová. Michal později vystudoval VŠB a pracoval v NHKG. Mnoho let pak působil (možná že ještě působí) jako představitel židovské obce v Ostravě. Mája Tibergerová, později Chlopčíková, učila mnoho let ve škole v Hrabové.
Bohužel, ministrem školství byl tehdy Zdeněk Nejedlý, který zrušil osmiletá gymnázia a nadělal ve velmi kvalitním školství svými reformami obrovské zmatky. Mnoho učitelů a profesorů muselo opustit školy, což úroveň našeho školství na dlouhá léta poškodilo. Nízké platy a další okolnosti vedly postupně k neúměrné feminizaci, která trvá dodnes.
Do přívozského gymnázia jsem se opět po dvou letech vrátil a úspěšně odmaturoval.
Tomuto gymnáziu vděčím za solidní základy vzdělání v jazyku českém, ruském, dějepisu, zeměpisu a i v dalších předmětech. Ruský jazyk tam vyučovala profesorka Alexandra Jiráková, narozená cca v r. 1900 v Kyjevě. Podle jejího vyprávění byla primabalerinou kyjevského divadla. Čech, příjmením Jirák,tam působil ve dvacátých letech jako pedagog – specialista na tělocvik. Alexandru si přivezl do Ostravy kde se vzali, ale bohužel pan Jirák pak záhy zemřel. Paní profesorka Jiráková naučila mnoho žáků přívozského gymnázia ruskému jazyku a vzbudila v nich zájem o klasickou ruskou literaturu.
Další pokračování mých vzpomínek na dětství se bude odbývat již v Hrabové.
23. 3. 2016. V.S.