Ve vztahu k Hrabovským listům jsem si občany Hrabové rozdělil do tří skupin:
V první skupině jsou občané, kteří tento časopis nepokládají za potřebný a vůbec by jim nevadilo, kdyby byl zrušen. Jejich počet odhaduji na 30 %.
Ve druhé skupině jsou občané, kteří časopis pročítají jen zběžně a příliš se nezajímají o to, kdo ho vydává a proč. Oceňují to, že za něj neplatí a dostávají ho do svých domovních schránek. Jejich počet odhaduji na 40 %.
Ve třetí skupině jsou občané, kteří chápou radniční periodikum nejen jako zdroj informací o činnosti místní veřejné správy, ale také jako prostředek výchovný, propagující význam kvalitní zastupitelské demokracie. Jejich počet odhaduji na 30 %.
Je jistě žádoucí, aby počet občanů ve třetí skupině se postupně zvyšoval. Jak toho dosáhnout? Především to závisí na kvalitě místního časopisu. Vzhledem k jeho významu je o tom rozsáhlá odborná literatura. Samosprávě je především k dispozici „Manuál pro dobré radniční periodikum“ autorů M. Kameníka a O. Kužílka. Měli by si ho povinně prostudovat všichni naši zastupitelé, a především pan starosta a ostatní radní.
Podle mediálních odborníků je pro řízení tohoto časopisu nezbytná redakční rada, a to nejlépe jako orgán ne rady, ale zastupitelstva. Má být tvořen z jedné poloviny zastupiteli a z druhé poloviny občany, kteří mají veřejnou autoritu a také potřebné odborné znalosti. Redakční rada určuje celkovou koncepci časopisu, současné i budoucí úkoly, oblasti, na které je nutno se zaměřit atd. Redakční rada hodnotí i ohlasy čtenářů a vyvozuje z toho důsledky. Redaktor je odborník, který dbá na potřebnou strukturu časopisu, na jeho estetickou úroveň a v neposlední řadě na respektování tiskového zákona.
Vracím se nyní s současné situaci v Hrabové. Nemáme redakční radu, a může to mít pro nynější Hrabovské listy nežádoucí důsledky. Mimo ty „povinné“ příspěvky pana starosty a některých zastupitelů mohou získat v HL neúměrný prostor příspěvky malé skupiny občanů, což může mít nežádoucí důsledky.
To není útok proti Ing. Dvořákovi, je v současné době jediným občanem, který na sebe vzal funkci šéfredaktora HL. Kdyby tak neučinil byli bychom již rok bez vlastního časopisu. Mnohým by to nevadilo, mně ano.
Pro další existenci a rozvoj Hrabovských listů je nezbytné zřídit redakční radu! Čím dřív se tak stane, tím lépe.
18.12.2020 V.S.
Aktualizace 5. 2. 2022: O tom, že je nezbytné vytvořit fungující redakční radu, svědčí i článek v únorovém čísle Hrabovských listů „Vítězný únor“ – má být zapomenutý?" Článek navazuje na loňský, který končí větou: „Nástup komunistů k moci však neznamenal zastavení společenského života - spíše jeho další rozvoj.“ V tom letošním se naznačuje, že převzetí moci v roce 1948 bylo vlastně legální, jelikož KSČ v roce 1946 vyhrála volby. Ale již nedopustila, aby se v roce 1950 opakovaly! Volby svobodné a demokratické.To již autor článku nenapsal..
Je pro mne nepochopitelné, že tzv. redakční rada umožňuje zveřejňovat v Hrabovských listech články tohoto druhu. Tato "rada" je po všech stránkách zvláštní. Není uvedena v tiráži časopisu, není známo jméno předsedy. Údajně se co 14 dnů velmi pečlivě zabývá přípravou každého dalšího čísla.
5. 2. 2022 V. S.