Navigace: Vladimír Slavík > Z archivu HN: Kauza Pilíky

Z archivu HN: Kauza Pilíky

 

Na pondělním zastupitelstvu se také diskutovalo i o budoucím osudu jižního konce Hrabové, kde byly v minulost vybudovány objekty pro potřeby  vodního hospodářství bývalého uhelného prádla Dolu Paskov. Konkrétně  pět odkalovacích nádrží, sedimentační nádrže Pilík 3 a NP1, příslušné čerpací stanice a obslužná komunikace. Vše na ploše cca 20 ha orné půdy, kterou dříve vlastnil místní statkář  Otakar Lyčka. 

Budoucnost této části Hrabové se nyní řeší prostřednictvím složitého procesu, známého pod zkratkou  EIA. Řídícím orgánem je ministerstvo životního prostředí, jehož úředníci se snaží ve spolupráci s OKD a s „postiženými“ obcemi  (Paskov, Staříč, Řepiště, Sviadnov, Krmelin, Hrabová atd.) vytvořit podmínky pro zahlazení důsledků  bývalé důlní  činnosti Dolu Paskov.  

Pokud jde o náš městský obvod, rozdělil bych tyto důsledky na neodstranitelné a odstranitelné.

Mezi neodstranitelné patří  poddolování Hrabové. Důlní pole končilo zhruba pod Poplužní ulici. Pokles terénu  se pravidelně sleduje  a největší  je v areálu Pilíků. Na zbývajícím území jsou  tyto poklesy prozatím jen nevýznamné, ale stále pokračují.  Poklesy terénu mají  především vliv na výši hladiny spodní vody.

Zásadním  způsobem změnila  jižní část Hrabové  technologická zařízení uhelného prádla Dolu Paskov. V šedesátých letech minulého století zde bylo vybudováno pět velkokapacitních odkalovacích nádrží, které byly postupně zasypávány hlušinou  a nakonec zůstaly pouze dvě, známé jako Pilík 4 a Pilík 5. Oficiálně to jsou poslední stupně odkalovacího systému odpadních vod uhelného prádla.  Jejich technologickou součásti je i sedimentační příkop, situovaný severně od bývalých nádrží  č. 1,2,3. Tento příkop považuji za  velký problém, a to nejenom pro jeho  neestetický vzhled, ale hlavně proto, že v něm ukončuje svůj život mnoho zdejších volně žijících zvířat. Jeho oplocení, provedené v minulých letech není dokonalé a zvířata ho snadno překonávají.

Po prostudování  dostupné dokumentace o dosavadním průběhu procesu EIA jsem dospěl k následujícímu závěru. Probíhající proces EIA  je velmi složitý jak z hlediska technologického tak i z hlediska legislativního. Pokud nynější představitelé veřejné správy Hrabové nebudou jasně a srozumitelně formulovat  své požadavky nyní, pak za několik let již bude pozdě. Nyní náklady na  úpravu zdejší krajiny bude platit OKD, v pozdějších letech obecní pokladna Hrabové.

Proto jsem navrhoval na posledním zastupitelstvu, aby pro prosazování oprávněných zájmů Hrabové v kauze „Pilíky“ byl osloven příslušný specialista  na tyto záležitosti. Určitě takoví existují i v Ostravě. Při vší úctě k nynějším členů Rady nikdo se v těchto záležitostech příliš neorientuje. Přesvědčilo mě o to mimo jiné i tvrzení  jistého významného zastupitele, že Pilíky jsou  „Významným krajinným prvkem“  a někdo se musí o ně postarat. Viz zápis ze zastupitelstva z 10.5.2017, str .9.  Tento areál nebyl pochopitelně nikdy „Významným krajinným prvkem“ ale od šedesátých let minulého století  technologickým zařízením Dolu Paskov.

 I to byl jeden z důvodů  mému návrhu na angažování odborníka, který by důsledně  hájil oprávněné zájmy našeho městského obvodu.   Opět zdůrazňuji, že nyní různé potřebné úpravy  zaplatí OKD  a za několik let to bude platit obecní pokladna.

28.3.2018    V.S.

Aktuální komentář HN: Zasedání zastupitelstva, zmiňované v prvé větě článku, se konalo 26. 3. 2018. Současný stav Pilíků dokumentuje neschopnost současné veřejné správy MOb Hrabová řešit tento problém. Do Pilíků se stále vypouští nepřečištěné splaškové vody z bytových domů a jiných objektů z Paskova, stále  k vodním nádržím nevede příjezdová cesta. Ani  dříve u a.s. OKD  ani nyní u s.p. Diamo nežádá  MOb Hrabová  splnění úkolů, uložených v „Závazném stanovisku“  EIA z května 2018, a to k velké spokojenosti těchto firem.  Nebylo využito  zákonných možností  na  vytvoření podmínek pro využití této části obce k rekreaci a sportu.  Pokud by měl někdo zájem, mohu svá tvrzení dokázat.

4. 2. 2022     V.S.

 

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma