Navigace: Vladimír Slavík > Z archivu HN: Školka půjde k zemi

Z archivu HN: Školka půjde k zemi

 

O bourání budovy školky na ul. V. Huga je rozhodnuto.  Usuzuji tak z prohlášení pana starosty Igora Trávníčka, které jsem si přečetl v úterý 23. 3. 2021 v novinách Moravskoslezský deník.cz.  Pan starosta o tomto objektu prohlásil, že „byl původně vybudovaný pro dělníky jako dočasný, který půjde po přesunu školky k zemi, protože jeho sanace se nevyplatí“.

 První zmínku o tom, že je budova  školky na ul. V. Huga ve špatném technickém stavu, jsem si přečetl na webových stránkách poprvé  v usnesení RMOb č. 60/1321 ze dne  8. února 2017 ve znění: „Rada městského obvodu Hrabová bere na vědomí dopis ředitelky MŠ Klubíčko a doporučuje zadat technické posouzení objektu školky dle předloženého návrhu“.  Objednávku na toto posouzení pak poslala paní Králová ze stavebního odboru na firmu Ateliér IDEA s.r.o. Datum se mi nepodařilo zjistit, v  „Registru smluv“ není o tom žádná zmínka. 

Uvedený ateliér tuto zakázku přijal a předal  objednateli dne  11. 12. 2018.

 Zpráva  má 45 stran a  obsahuje stavebně-technický průzkum, statické posouzení a návrh na sanaci nosných obvodových stěn objektu.  Na těch byly zjištěny trhliny, a to zejména na východní a jižní  straně budovy, které vznikly následkem  nerovnoměrného pohybu  podloží . To mohlo být způsobeno prosakování stávající dešťové kanalizace, vysokou venkovní teplotou  během roku a následným vysycháním zeminy v podloží. Nerovnoměrným sednutím  některých částí základů se pak vytvořily trhliny i v nosném obvodovém zdivu.

Pokud by nedošlo ke statickému zajištění poruch v nosných stěnách, bude se jejich rozsah postupně zvětšovat. Vlivem vzdušné vlhkosti, zatékáním vody při  deštích a promrzáním stěn bude cihelné zdivo dále degradovat  s následným snížením tuhosti objektu. Snížením prostorové tuhosti budou vznikat další poruchy nosných stěn i dělících příček.

 Zpráva konstatuje, že příčiny těchto  poruch nelze odstranit. Lze však odstranit nebo eliminovat již vzniklé praskliny, a to vyztužením cihelného zdiva v místě poruch ocelovými pruty s následným  zaspárováním prasklin. Celkové náklady na tuto statickou sanaci se odhadují včetně DPH na 2 607 tis. Kč.

V souvislosti s uvedenými  skutečnostmi vznikají  následující otázky:

1. Ve zprávě se uvádí, že trhliny ve zdivu vznikaly postupně. Proč se tyto poruchy neřešily již v dřívějších letech? V zápisech komise pro výstavbu, dopravu a ekologii  z let 2016-2018 není o těchto stavebně- technických závadách žádná zmínka.

2. Ve zprávě se uvádí, že trhliny ve zdivu mohly vzniknout i  následkem prosakováním  dešťové kanalizace do podloží pod základy školky.  V úvahu přichází kanalizace na ulici V. Huga nebo  Raymontovy.  Byla provedena kontrola stavu těchto kanalizací?

3. Je zvláštní, že prozatím nikdo nepátral po tom, proč se tyto závady projevily  pouze u budovy školky, a proč ne u budovy Dětského domova a u dalších okolních staveb. Co když i u těchto začnou podobné problémy?

Předpokládám, že pan starosta před prohlášením, že „školka půjde k  zemi“ si vše  promyslel a jeho stanovisko je zdůvodněno  jak  technicky tak i ekonomicky. Vzniká otázka,  jak se tento  pozemek po odstranění stavby školky využije. Bude zde parkoviště aut,  sportoviště,  veřejná zeleň  nebo něco jiného?

26. 3. 2021      V.S.

 Aktuální komentář HN: Co se za uplynulý rok v záležitosti této budovy událo? I když pan starosta v březnu 2021  prohlásil, že „školka půjde k zemi“, objednal (bez vědomí rady)   u firmy MARPO za 157 tis. Kč další posouzení stavebního  stavu této budovy.  Detailní zpráva byla panu starostovi doručena v lednu 2020 se závěrem, že oprava by byla neefektivní a budova by se měla zbourat.  Prozatím stojí a možná, že bude využita před plánováným zbouráním k  ubytování běženců z Ukrajiny.

26. 3. 2022      V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma