Navigace: Vladimír Slavík > Z archivu HN: Zpoplatnění Místecké

Z archivu HN: Zpoplatnění Místecké

 

K napsání tohoto článku mě přiměla informace, kterou jsem si včera přečetl v Moravskoslezském deníku. Je tam článek o nutnosti „vybojovat“ zrušení dálničního poplatku na Místecké ulici v úseku Hrabová – Frýdek-Místek.

Dopravní zatížení Paskovské ulice v Hrabové je vskutku vysoké a postupně vznikl názor, že jednou z příčin tohoto stavu  je zpoplatnění nedaleké Místecké. Řidiči, kteří nemají dálniční známku, pak jedou přes Hrabovou.

Tento problém řeší naše zastupitelstvo již mnoho let s tím, že čas od času napíše starosta dopis na ministerstvo dopravy. A tím to končí.

Nebylo by lepší jednat s místními zastupitelskými  orgány? Třeba s příslušnými orgány Moravskoslezského kraje.

Já jsem  (jako soukromá osoba)  poslal v této záležitosti  již v roce 2014 dotaz na MS kraj  a dozvěděl se, že ministerstvo dopravy trvá  na zpoplatnění všech dálnic, protože potřebuje peníze na jejich  provoz.

Pro mě je to „jasná zpráva“. Pokud by Moravskoslezský kraj byl ochoten hradit náklady na provozování  tohoto úseku dálnice, pak by bylo možno  jednat o zrušení poplatků.

Takže eventuální jednání  o zrušení zpoplatnění Místecké by měla probíhat mezi starostou Hrabové a příslušným představitelem  MS kraje. Konkrétně nyní mezi starostou Hrabové  Igorem Trávníčkem a  radním MS kraje Jakubem Unuckou, který má na starosti dopravu a silniční hospodářství včetně Místecké ulice. Možná by si dobře rozuměli, oba mají stejnou politickou příslušnost.

Všechny  ostatní snahy místních politických stran a místních občanů považuji za  neproduktivní a pouhé  populistické počiny. 

 Závěrem: Dálniční poplatky na Místecké ulici budou zrušeny tehdy, pokud náš kraj vysloví ochotu se finančně podílet na provozních nákladech.  Jako vždycky, i zde jde především o peníze.

11. 1. 2019    V.S.

Aktuální komentář HN: K tématu „Zrušení poplatků na Místecké“ se vracím po přečtení zápisu z jednání zastupitelstva města Ostravy ze dne 18.5. 2022. Primátor T. Macura informoval, že s novým  ministrem pro průmysl, obchod a dopravu hovořil na téma vynětí části této komunikace z povinností platit dálniční poplatky. Pan ministr jednoznačně vyloučil možnost, že by byla z tohoto režimu zpoplatnění vyňata celá ta komunikace, tzn. od Ostravy do Frýdku-Místku. Připustil pouze možnost jednání o zrušení zpoplatnění mezi sjezdem na Novou Bělou a Ostravou. Nikdo ze zastupitelů na tuto informaci nereagoval.

4. 6. 2022     V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma