Navigace: Vladimír Slavík > Z kraje do světa

Z kraje do světa

 

Uvítal jsem vznik nového webu s názvem „Z kraje do světa“ z dílny našeho spoluobčana Petra Žižky.

Tak již v Hrabové máme tři nezávislé a zcela svobodné zdroje nejrůznějších informací, šířených prostřednictvím internetu. Je to tak dobře, duševnímu zdraví neprospívá pouhý poslech televize, rozhlasu a čtení deního tisku.

Každý  z uvedených tří webů je zaměřen poněkud jinak. Já preferuji články s víceméně politickým a často i s  konfliktivním a diskutabilním  zaměřením z našeho komunálního prostředí,  Hrabova.info přináší nejrůznější aktuální  informace s podstatně větším záběrem.

 Nový web pana Žižky překračuje hranice Hrabové, má přinejmenším  regionální rozsah. Je zde vidět práci  profesionála. Z množství různých možných  informací k danému tématu jsou vybírány ty nejdůležitější. Připojeny jsou působivé a promyšleně komponované fotky.

Jsem rád, že občané Hrabové jsou průkopníky v této oblasti. Určitě nás budou dříve nebo  později následovat ostatní městské obvody a možná, že i okolní obce. Vždyť naše snažení směřuje mimo jiné k navazování širších mezilidských vztahů, tolik potřebných v dnešní době, kdy lidé mají tendenci se izolovat a starat se pouze o své soukromé záležitosti.

Pochopitelně, že v Hrabovských novinách se budu zabývat i obsahem nového webu.

 Autoři  webových stránek právem  očekávají reakci svých  čtenářů. Vždyť to dělají pro ně. Proto obvykle připojují pod své texty výzvu „Vložte komentář“. Já to provedu  bezprostředě prostřednictvím Hrabovských novin:

K  článku Petra Žižky „Štíhlá věž nové radnice je perlou Ostravy“.

 Osobně také pokládám Novou radnici  včetně její věže za perlu Ostravy. Vše podstatné o této stavbě  bylo řečeno v článku Petra Žižky.  Pokusím se toto téma doplnit o některé další nepodstatné, ale možná pro některé čtenáře zajímavé podrobnosti.

Do doby postavení nové radnice se úřadovalo v té staré na dnešním  Masarykově náměstí. Nové prostory byly nezbytné, jelikož se Ostrava rozšířila o okolní obce. Náklady na stavbu byly 52 mil. Kč, na tu dobu fantastická částka.  Kdo to zaplatil, není známo. Že by Ostrava byla v té době tak bohatá? Odpověd je jistě v archivních záznamech, ale koho to dnes zajímá.

 V  blízkosti  budoucí   Nové radnice se nacházela   výletní restaurace „Nová střelnice“, ve své době  velmi populární a hojně navštěvovaná. Informace Petra Žižky o tom, že  zde kdysi bylo ostravské mrchoviště  je pro mne zcela nová. Snad mnohem dříve, kdy  byl tento pozemek za hradbami města.

Původně se počítalo s kamennou věží, ale nestabilní podloží to neumožnilo. Vyřešila to odlehčená ocelová konstrukce s měděným opláštěním. Vyrobily ji Vítkovické železárny za 635 tis. Kč.  Věž je přístupná veřejnosti, vstupné 50 Kč dospělí, 30 studenti a důchodci, 20 děti.

Na terase pod věží jsou 4 bronzové sochy, symbolizující hornictví, obchod, vědu a hutnictví.

V podzemních prostorách pod věží byla (a možná ještě je)  restaurace s velkým sálem. Po válce se zde odbývaly i  taneční, které vedl taneční mistr  pan Šumovský, válečný invalida. I když následky zranění nohou byly trvalé, výborně tančil a se svou dcerou naučili tančit mnoho studentů a studentek ostravských gymnázií a dalších škol.

Tolik několik zajímavostí k dnešnímu tématu. Těším se na další články na novém webu.

31. 1. 2016. V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma