Barvy mají výrazný dopad na psychiku člověka. Zelená barva uklidňuje a přináší dobru náladu. Je to barva lesů, barva travních porostů, barva zahrad, barva parků.
Zelené listy a jehličí obohacují vzduch kyslíkem a pohlcují škodlivý oxid uhličitý. Také zachycují jemný prach a ochraňují i před horkým sluncem. Lesní půda zachycuje vodní srážky, lesní plochy tuto vláhu předávají do atmosféry. Koruny stromů tlumí škodlivý hluk z rušných dopravních komunikací.
U nás v Hrabové jsme nikdy neměli o zeleň nouzi. Na levém břehu Ostravice byly rozlehlé vrbiny, stromy rostly po obou stranách potoka ščučí. Po bývalých rybnících zůstaly rozlehlé plochy pastvin, bývalé hráze jsou stále oboustranně porostlé stromy. Ovocné zahrady u dřívějších selských statků se většinou zachovaly dodnes.
Ale také jsme zaznamenali některé ztráty. Mnoho zeleně nám vzal struskový odval VŽ a průmyslový areál Tajga. Další ztráty byly zaznamenány při výstavbě RD a jiných budov, místních komunikací a parkovišť a zejména postavením Průmyslové zóny na západní straně Hrabové.
Je zde na místě otázka: staráme se dobře o to, co nám zbylo? A především: existuje plánovité úsilí v rozřiřování zeleně, zejména výsadbou nových stromů? Odpověď by byla asi záporná.
Kdo se o tuto problematiku zajímá blíže, tak nemůže nevidět prázdná místa kolem místních vodotečí, kolem některých místních komunikací, na bývalých hrázích rybníků.
Na území Hrabové jsou i pozemky ve vlastnictví státu, které spravuje Pozemkový úřad a Povodí Odry. Jsou zde i pozemky ve vlastnictví MS kraje a města Ostravy. Možná, že právě zde jsou určité možnosti ve výsadbě zeleně, a to různého druhu.
Vyžaduje to však cílevědomou snahu lidí, nejlépe dobrovolníků, sdružených v příslušném spolku. Jeho zárodek již v Hrabové existuje, a to díky iniciativě dvou místních občanek, paní Bc. Janě Václavíkové a paní Janě Batelkové. Podrobnosti o jejich činnosti jsou popsány na webových stránkách www.hrabovjanka.cz. Cíle spolku jsou velmi náročné, pracovní plán obsahuje 12 bodů. V minulých letech tyto dvě mladé dámy již prokázaly své organizační schopnosti, a to především vybudováním lesního parku Hrabovjanka.
Pokud by se měl tento spolek podílet mimo dosavadních aktivit i na významnějším rozšíření zeleně (míním tím především rozsáhlou výsadbu stromů, keřů a jiné zeleně na vhodných místech), tak to nelze uskutečnit bez výrazné pomoci ze strany MOb Hrabová.
Vyžadovalo by to finančně náročnou spolupráci s odborníky a zpracování příslušných realizačních projektů, které by se pak musely zapracovat do rozpočtu městského obvodu. Nezbytná by byla i spolupráce s vlastníky a správci příslušných pozemků, což nelze uskutečnit bez pomoci místní správy.
Ale za několik let bychom mohli znatelně vylepšit současný stav zeleně na území naší obce. Umím si živě představit uznání a pochvalu našich potomků za tento prozíravý čin.
Čas od času jsou v tisku a v televizi zprávy o akcích, při kterých občané ze svých prostředků financují výsadbu stromu a dokonce ho mohou opatřit svou jmenovkou. Tyto stromy se mohou i dědit. Zajímavý nápad.
5. 2. 2021 V.S.