Postupně zveřejním stručné životopisy tehdejších představitelů obce. Dnes začnu panem starostou Ludvíkem Staňkem (1852-1924).
Vykonával tuto funkci v letech 1881 - 1889 a pak opět v letech 1897 - 1914. Pocházel z rodiny Staňků z Vítkovic, kde byl jeho otec také starostou. Přiženil se v roce 1876 do Hrabové na grunt rodiny Velkých, který se nacházel naproti dnešní restaurace „Na vyhlídce“. Statek zakrátko zvelebil a burcoval zdejší rolnictvo k práci a pokroku. Na svou dobu byl velmi vzdělaný a neobyčejně podnikavý. Spolupracoval při založení „Národního domu“ v Mor. Ostravě, „Českého domu“ ve Vítkovicích a konzumního spolku „Vzájemnost“, jehož filiálku zavedl i do Hrabové. Zde se později podílel na založení Čtenářského spolku, věnoval se kulturní činnosti a vzdělávání mládeže. V roce 1908 byl zvolen starostou Sokola. K tomu všemu byl i členem představenstva Záložního a spořitelního spolku. Při vedení obce se vzájemně doplňovali s řídícím učitelem Bartoníkem a s mlynářem Vogtem a vedli obec Hrabovou k všeobecnému rozkvětu. Bohužel, současná samospráva Hrabové postrádá občany tohoto typu.
Protokol z jednání obecního výboru dne 17. července 1904.
Přítomni: L. Staněk, Jan Vogt, Inocenc Raška, Fr. Adámek, Fr. Lička, K, Olšovský, Fr. Bartoník
1. Starosta oznamuje, že bylo provizorně ujednáno s Albinou Chudou, aby platila roční výčepné za prodané alkoholické nápoje 200 K. Toto ujednání obecní výbor neschvaluje a žádá příplatek na výlohy s tiskopisy vzniklými ve výši 20 K.
2. Byli předvolání Peterek Dom., Víta Fr. a Míček Anton. Ti s jinými občany míní založiti v Hrabové německou školu. Byly jim vysvětleny možné důsledky tohoto činu na jitření a boj proti sobě stojících dvou táborů . Vysvětleny výhody nepovinné výuky jazyka německého na zdejší škole, schváleného obecním výborem dne 26. června, které je velmi správné.
3. Jednáno o přeměně staré hasičské kolny na byt pro obecního posla a přístavbě dvou zdí na zřízení věznice, přičemž dosavadní věznice přemění se na kuchyň. Předložený plán a rozpočet na 454 K 90 hal. se přijímá, jakož i zadání u stavebního mistra J. Navrátila z Paskova. Byt se pronajme poslovi Fr. Řehovi za 4 K měsíčně.
4. Předložen výnos zemského výboru, ve kterém se nařizuje zvýšit počet obecních býků na dva. Usneseno obejít okolní vesnic e a býka vyhledati.
5. Anežka Kubatková ze Závodí žádá o přijmutí do svazku obecního. Pochází z Pruska a v Hrabové bydlí již 20 let. Žádost byla schválena.
6. Vybídnutí okr. hejtmana, aby obec přistoupila za člena spolku ku potlačování tuberkulosy. Vybídnutí přijato a schválen roční příspěvek 5 K.
7. Žádost Jos. Břenka o zvýšení podpory o 2 K se zamítá pro jeho alkoholismus.
8. Zvolena komise pro zkoumání účtů na vodní stavby při řece Ostravice a při stavbě školy ve složení J. Vogt, Fr. Lička, Inoc. Raška a K. Olšanský.
9. Starostovi se ukládá, aby hostinský Turadt Sigmund zaplatil výčepní poplatek z piva, vyčepovaného na výletě 3.7.1904, a to ve výši 1 K z každého hektolitru.
(Pokračovní příště)
3.8.2020 V.S.