Velice mne zaujal tento bod volebního programu Hrabovanů. Chápu dobrý úmysl autorů při formulování této proklamace. Zachování (lépe řečeno obnovení) poklidného dřívějšího způsobu života Hrabové s těsným spojením s okolní přírodou by nebylo špatné.
Své dětství a léta dospívání jsem prožil na vesnici, a to poznamenalo celý můj život. Uvedu následující příklad. Při mých zdravotních vycházkách do okolí mám potřebu pozdravit lidi, které náhodou potkávám, a to pozdravem „Dobrý den“. Reakce jsou převážně negativní. Oslovený občan buď vůbec nereaguje nebo odpoví „na půl huby“ a tváří se překvapeně, někdy dokonce i pohoršeně. Dobře chápu, proč. V dnešní době je tato vzájemná pozornost při náhodných setkáních nevhodným a někdy i obtěžujícím anachronismem.
Přitom je to naprosto přirozená potřeba lidí, žijících na vesnici, kde se každý zná s každým, a náhodná setkání se neobejdou bez pozdravu a často s následnou diskusí o počasí a o posledních událostech. Tento zvyk již, bohužel, nelze obnovit, stejně jako nelze „zachovat vesnický ráz obce“.
Musíme se smířit s tím že Hrabová již není vesnicí, ale příměstskou části města Ostravy s určitými zvláštnostmi. Mezi ně především patří specifický druh zástavby, převaha přízemních rodinných domů se zahradami, zdravé životní prostředí, hodně zeleně, ideální možnosti pro rozvoj cyklodopravy s využitím nových dopravních prostředků, jako jsou koloběžky, kolečkové brusle a dokonce i kolečkové lyže. To všechno například v sousedním městském obvodě Ostrava - Jih nemají. A proto je tak vysoký zájem lidí „z paneláků“ o bydlení v Hrabové.
Je ještě jedna oblast, která navazuje na dřívější „vesnický ráz obce“. A to jsou aktivní společenské organizace, především Sokol a Hasiči. Zde se nám velice daří, a není to zásluha volebních proklamací některých volebních stran, ale přirozených potřeb zdejších obyvatel. A možná i stále přežívajících genů několika původních rodů.
19. 10. 2022 V.S.