Pan zastupitel MUDr. Gromnica se mimo zdravotnické osvěty věnuje i problematice, související z likvidací odpadních vod. Na facebooku skupiny Ostrava – Hrabová zveřejnil informaci o nové legislativě, která má platit od roku 2023, a obsahuje povinnost likvidovat obsah žump u RD „oficiálním“ způsobem. Úředníci to budou kontrolovat a budou vyžadovat doklady o vývozu za poslední 2 roky. V případě, že nebudou spokojeni, budou vyměřovat finanční pokuty.
Tyto informace čerpal MUDr. Gromnica z propagačního materiálu soukromé společnosti ZAKRA, která se zabývá projektováním domácích čističek odpadních vod. Zveřejněné údaje však nejsou přesné.
Povinnost vyvážet žumpy je obsažena již v novelách vodního zákona č. 254/2001 Sb., z roku 2019 a z roku 2021. Ta poslední stanoví, že majitelé žump jsou povinni zajišťovat jejich zneškodňování odvozem na čistírnu odpadních vod a na výzvu vodoprávního úřadu nebo České inspekce životního prostředí předložit doklady o odvozu odpadních vod za období posledních dvou kalendářních let.
Problém je v tom, že ve Statutu města Ostravy, kde jsou podrobně uvedeny pravomoci městských obvodů, není v článku 19 „Životní prostředí“ a v článku 20 „Ochrana vod, vodovody a kanalizace“ o této kontrolní pravomoci úředníků městských obvodů žádná zmínka.
Této problematice se věnuje i „Odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov“. Redaktorka ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., ve svém komentáři z 9. 1. 2019 informuje, „že doklad, jak bylo naloženo s odpadními vodami není věc nová, nicméně stát dodržování správné likvidace nevymáhal, kontroly prováděla Česká inspekce životního prostředí a to namátkově, většinou na podněty. Od 1. ledna 2019 mají kontroly na starost vodoprávní úřady, fungující při obcích s rozšířenou působností.“
Je stavebně správní odbor MOb Hrabová současně vodoprávním úřadem obce s rozšířenou působností? Jak se zdá, i na pohled jednoduché záležitostí mohou být složité.
12. 11. 2022 V.S.