Navigace: Vladimír Slavík > Zajímavosti z "Ostravské radnice"

Zajímavosti z "Ostravské radnice"

 

Tento městský časopis přinesl v záříjovém  čísle mimo jiné informace i následující zprávy:

Ostravský „mrakodrap“ na Ostrčilově ulici se nebude bourat.

Byl kolaudován v roce 1968 jako bytový dům. Má  22 podlaží a výšku 68 m. V roce 1976 prošel rozsáhlou přestavbou a sloužil až do roku 2013 jako kancelářský objekt, převážně pro potřeby města. Pak byl pro špatný  technický stav opuštěn a plánovala se jeho demolice. Nyní se uvažuje o jeho rekonstrukci a o přeměně na moderní bytový dům pro náročnější nájemce. Byty  by měly terasy a  venkovní fasáda by byla zpestřena prvky s využitím popínavých rostlin a dalších vhodných druhů  flóry.  Horní patra by sloužila jako vyhlídkové terasy. Návrh na rekonstrukci zpracovává architektonické studio Evy Jiřičné z Prahy.

Na jihu Ostravy se staví nová cyklostezka.

Propojí Hrabůvku  s Dubinou, Novou a  Starou Bělou. Cyklostezka prochází i přes Průmyslovou zónu v Hrabové.

Nová sportovní multifunkční hala.

 Bude se stavět v centru Ostravy v ulici U Stadionu s určením pro míčové hry a pro kulturní akce. Počítá se s kapacitou 3 tisíce diváků a s náklady 600 mil. Kč. Podíl města bude 300 mil., MS kraj zaplatí 80 mil., soukromé organizace a  různé dotace zaplatí zbytek.

Přestavba Domu kultury má být hotova do roku 2024.

Nový koncertní sál pojme 1 300 návštěvníků. Tato jedinečná stavba bude svými akustickými vlastnostmi konkurovat nejlepším koncertním sálům v celosvětovém měřítku. Dokonalé akustiky bude dosaženo vnitřním obkladem stěn z lazurovaného javorového dřeva. V novém objektu bude také  edukační a nahrávací studio, administrativní zázemí, zkušebny, kavárna. Původní sál Domu kultury bude přestavěn na komorní prostor pro pořádání kulturních aktivit  s kapacitou 475 diváků.

Lauby  vydaly historické artefakty.

Na místě bývalého parkoviště se připravuje stavba moderního komplexu s 85 byty. Nyní tam probíhá archeologický průzkum. Nalezené předměty dokumentují život zdejších obyvatel v minulých staletích. Nejstarším nálezem je esovitá záušnice z 1. pol. 13 století.

Jednání zastupitelstva města trvalo 16 hodin. Tohoto rekordu bylo dosaženo 24. 6. 2020. Bouřlivě se diskutovalo o plánované stavbě mrakodrapu v oblasti Karoliny, o  problematickém prodeji opravárenského a vývojového střediska Dopravních podniků, o finanční dotaci sportovní Akademii Vítkovice.  Článek obsahuje kritické výhrady k těmto tématům  opozičního zastupitele Tomáše Raždíka  z hnutí „Jednotní“.

Na  tomto jednání  vystoupil  také předseda klubu KSČM v ZSMO  Josef Babka s kritikou zpoplatnění silnice D 56 mezi Hrabovou a Frýdkem Místkem. Popsal podrobně všechny negativní důsledky zpoplatnění  a vyzval ostatní zastupitele k větší aktivitě při  podpoře všech snah o zrušení tohoto poplatku.

2.10.2020            V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma