Štramberk je po všech stránkách výjimečný. Navštívil jsem ho mnohokrát a vždy záviděl místním, že zde mohou bydlet.
Zmíním Hrad Štramberk, jeskyni Šipku, botanickou zahradu a arboretum, muzeum Zd. Buriana, museum Šipku, městské museum, rozhlednu na Bílé hoře, Jaroňovou uličku, Bezručovou vyhlídku, Městský pivovar, vápencový lom Kotouč a náměstí s architektonicky zajímavými budovami a s kašnou.
Pro úplnost dodám, že toto městečko má 3 500 obyvatel, v roce 1969 bylo vyhlášeno za Městskou památkovou rezervaci, je známo i jako „Moravský Betlém“, již mnoho let zdejší pekaři a cukráři vyrábí pochoutku „Štramberské uši“ a narodil se zde cestovatel Jiří Hanzelka a náš tajemník Jan Socha.
Včera jsem se v HN zmínil o redakční radě zdejšího obecního časopisu. Původní název „Štramberské noviny“ byl v roce 2013 změněn na „Štramberské novinky“. Příčinu přejmenování se mi nepodařilo zjistit, snad by to mohl vyjasnit Ing. Socha, který byl tehdy ve Štramberku starostou. Mimo tento časopis vycházel zde v letech 2002 až 2012 další pozoruhodný časopis s názvem „Zpravodaj města Štramberk“. To vše, a ještě mnoho dalšího jsem se dozvěděl na webových stránkách této obce.
Především mě překvapila šetrnost zdejších obyvatel. K tomuto názoru jsem dospěl po zjištění, že ke správě městečka stačí tak málo úřednických míst! Na stavebním úřadě dvě, na finančním oddělení také dvě, na matrice jedno, na sociálce (včetně přestupků) jedno, na životním prostředí jedno. Suma sumárum, základní správu a činnost Štramberka zajišťuje včetně tajemníka a sekretářky pouhých 9 lidí! Početné z pochopitelných důvodů je oddělení cestovního ruchu, kultury a sportu (6) a oddělení správy majetku (5).
Naproti tomu výjimečně vysoké jsou počty členů zdejších komisí. V komisi cestovního ruchu, kultury, propagace a služeb jsem jich napočítal 17, v komisi sociální, bytové a SPOZ 12, v komisi správy majetku, regenerace a živ. prostředí je jich 23, v komisi školství, sportu a volnočasových aktivit také 23. Na činnosti všech těchto komisí se podílí i vedení obce. Míním tím starostku, místostarostu, radní a úředníky radnice.
Třetí zvláštností Štramberku je nebývale vysoká „štábní kultura“ při zajišťování samosprávných činností. Mají zde perfektní Jednací řády pro činnost městského zastupitelstva, městské rady, výborů i komisí. A také perfektní Pravidla pro vydávání „Štramberských novinek“ včetně ceníku pro inzerci.
Na webových stránkách je také neobvykle rozsáhlá vizuální i písemná dokumentace o minulosti i současnosti městečka. Jsou zde všechny městské kroniky včetně těch současných. Ta poslední popisuje událostí roku 2013 a má neuvěřitelných 183 stránek! Zdejšího kronikáře pana Josefa Marka mohou Štramberku závidět mnohé obce, včetně Hrabové.
Na závěr si neodpustím následující poznámku. Starostou Štramberka byl v letech 2002 až 2014 pan Ing. Jan Socha, náš nynější tajemník a zanechal tam nesmazatelnou stopu. Pokládám za vhodné o této jeho činnosti informovat i občany Hrabové a učiním tak v příštích dnech. Nebude na škodu, když si to přečtou i někteří naší kritici Ing. Sochy. Možná, že pak jejich kritické výlevy nebudou tak neomalené.
Tolik několik poznámek z mé dnešní virtuální návštěvy Štramberka.
21. 2. 2021 V.S.