Navigace: Vladimír Slavík > Zamyšlení nad volebním systémem

Zamyšlení nad volebním systémem

 

Můj osobní názor na současný systém  komunálních voleb je ten, že zde něco není v pořádku.

Principy zastupitelské demokracie a svobodných voleb  vychází z předpokladu, že existují akceschopné a pro občany užitečné  politické strany, což není vždy pravda.  Možná to tak bylo za první republiky a těsně po válce. Podle mých představ  efektivně  fungující strany  by měly mít jasnou  politickou orientaci, pro občany atraktivní a užitečný volební program a přiměřeně početnou členskou základnu.  Tyto základní podmínky často nejsou naplněny.

Ideové hodnoty má každý v sobě. Všichni máme své  životní zkušenosti a preference.  Když se lidé sdružují bez ideové vize, jsou  jejich motivací často pouze očekávané výhody, spojené se získanou funkcí. Pokud se výhody nedostaví, ztrácí tito kariéristé zájem a nejsou velkým přínosem.

Stejně důležitá je přiměřeně početná  členská základna. Z velkého množství členů lze lépe  vybírat schopné lídry, a to ve  vnitrostranických svobodných volbách.  V málo početných seskupeních velice snadno obsadí přední místa ambiciózní jednotlivci (obvykle na dlouhou dobu) a ostatní, i když schopnější, nemají nárok postoupit na přední, volitelná místa kandidátky. Nastává pak stagnace a úpadek politického života. Ti schopní, většinou mladší, znechuceně odchází a věnují se svým soukromým zájmům a koníčkům. S nízkým počtem členů se potýkají nejenom strany, ale i hnutí.

Pro doložení mých poznatků o úpadku politických  stran  (a možná i  hnutí) svědčí skutečnost, že v komunálních volbách se stále více na kandidátních listinách vyskytují různá  sdružení nezávislých  kandidátů. Jsou tam  lidé, kteří nevidí perspektivu úspěšné veřejné činnosti ani v politických stranách ani v hnutích, a to převážně z výše uvedených důvodů. Často  jsou tito nezávislí kandidáti  skutečnými  osobnostmi,   mezi občany oblíbení a veřejně známí a uznávaní  ze své dosavadní činnosti z různých, většinou nepolitických aktivit. Že by nová kvalita na politické scéně? 

Podle platného volebního zákona musí nezávislý kandidát doložit svou kanditaturu peticí, podepsanou nejméně  3% občanů. V případě Hrabové by to bylo nyní 120 občanů. Jako jedinec by asi podle současné volební matematiky u voleb neuspěl. Proto se nezávislí sdružují. V našem případě je jejich optimální počet 15 a museli by mít na petičním archu podpisy 7% občanů, tj. cca 260 podpisů. Je to sice hodně, ale  příklady z okolních obcí dokazují, že toho lze dosáhnout. Když tyto osobnosti nabídnou občanům i atraktivní volební program, mají vyhráno! Kdo by je nevolil! Avšak základní podmínkou je existence těchto osobnost a jejich potřeba se veřejně angažovat.

Možná, že se mnohým bude jevit  dnešní téma jako velice předčasné. Vždyť příšti komunální volby budou až na podzim r. 2018. Není tomu tak. Vytvoření nového, skutečně funkčního a efektivního  volební subjektu si vyžádá značnou dobu. Doporučuji všem nespokojeným aktivním občanům, aby s tím začali co nejdřív.

22. 1. 2016.  V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma