Díky opozičním zastupitelům a jejich iniciativě si nyní mohu přečíst i doma zápis ze zasedání našeho zastupitelstva a dokonce se i vyjádřit k některým projednávaným záležitostem. I když pouze z pozice řadového občana a pouze pro omezený okruh mých čtenářů na stránkách Hrabovských novin.
Pochopitelně, že jsem mimo jiné sledoval i postoje jednotlivých zastupitelů k některým projednávaným bodům. Je to pro mě důležité z hlediska příštích voleb. Pokud se toho dožiji.
Návrh rozpočtu na r. 2016: Hodně se diskutovalo o bytovém hospodářsví, o příčinách finančních ztrát. Paní Hrabovská se dotazovala, zda existuje celková koncepce bytového hospodářství. Starosta odpověděl, že koncepcí se bude vedení MO zabývat po projednání v bytové komisi. Pan Dvořák k tomu poznamenal, že zodpovědnost za koncepci má RMOb, nikoliv bytová komise, a má zřejmě pravdu. Zaujala mě až křečovitá snaha pana Nadě přesvědčit ostatní že koncepci nebylo možno vytvořit, jelikož „ nejsou jednoduchá řešení bytového fondu“. Pan Šumbera vyslovil názor, že ztráty bytového fondu nelze krýt rozpočtem, tj. všemi občany Hrabové.
Můj závěr: takže žádná koncepce bytového hospodářství nebyla a není. Kdo nese zodpovědnost? Všechna minulá zastupitelstva od r. cca 2002 (po skončení 1. vlny privatizace bytů na Šídlovci) včetně starosty Rundta, Nadě, a členů tehdejších rad. Podobný názor má zřejmě i pan Šumbera, který ve svém vystoupení kritizuje zejména bývalá vedení MOb (2 volební období nazpět), která nezpracovala koncepci bytového hospodářství. Souhlasím s panem Šumberou, že možná šlo o kupování hlasů voličů nízkým nájemným z bytů. I tak lze vysvětlit nechuť hlavních politických stran (ODS, ČSSD, KDU-ČSL) řešit ožehavou problematiku bytového fondu.
Trochu překvapen jsem byl tím, že nikdo ze zastupitelů nekritizoval, že rozpočet není doplněn přehledem o předpokládaných investicích a zejména stále neuspokojivou srozumitelnost rozpočtu. (viz můj článek v HN ze 7. 1. 2016). Skutečnost, že nikdo z občanů nevyužil svého práva a nepodal k rozpočtu žádnou připomínku přičítám především nedostatečné informovanosti o rozpočtu – třeba prostřednictvím Hrabovských listů. Většina občanů ani netuší, že mohou do rozpočtu zasahovat.
Návrh rozpočtového výhledu: Pan Šumbera upozornil na to, že neexistuje dlouhodobá koncepce investic. Příčiny tohoto stavu nebyly vysvětleny.
Návrh na ustanovení redakčního výboru HL. Pan Šumbera navrhuje stáhnout tento bod z programu, což bylo zastupitelstvem schváleno. Dále byl přijat návrh pana M. Orkáče, aby o termínu dalšího jednání o Hrabovských listech na zastupitelstvu rozhodla RMOb. Vznikla debata, zda nyní existuje nebo neexistuje redakční rada.
Můj závěr: Zastupitelé správně rozhodli, že ustavení redakčního výboru pro Hrabovské listy by bylo neobvyklé a asi i nefunkční řešení. Jelikož to v současnosti není nejdůležitější problém Hrabové, bude dobře si záležitost důkladně rozmyslet. K problému původní komise pro HL mám tuto připomínku: po odstoupení R. Orkáče a J. Šumbery zůstali v této komisi B. Rundt a A. Strnišťová. Domněnka paní Strnišťové, že redakční rada (komise) neexistuje, je v rozporu s údajem na webu Hrabové. Tam je stále redakční rada (komise) uvedena. Ani v usneseních Rady není žádná zmínka o abdikaci zbývajících dvou členů komise, kteří byli Radou řádně zvoleni, a tedy by měli své funkce řádně vykonávat. Jak se v tom má běžný občan Hrabové, neznalý zákulisních informací, vyznat?
Úprava měsíčních odměn neuvolněným členům zastupitelstva. Zastupitelé byli seznámeni s novým nařízením vlády, podle kterého se odměny zvyšují o 3%.
Můj závěr: Jak jsem již psal ve svém článku dne 9. ledna, zastupitelé měli i možnost si své odměny neupravovat. Vše je podrobně popsáno v Metodickém doporučení MV, se kterým však zastupitelstvo nebylo seznámeno. Případným zájemcům zašlu informaci, jak se k této metodice na internetu dopracoval. Jak by asi dopadlo hlasování, kdyby někdo navrhl: nepřidáme si, stačí nám to, co máme! Nestalo se tak. Naši zastupitelé asi mají dojem, že si toto zvýšení svých odměn zasluhují. Podle jejich dosavadních výkonů lze o tom úspěšně pochybovat. Ale je to jejich rozhodnutí.
21. 1. 2016. V.S.