Tím je současný volební zákon. O mandát v zastupitelstvu mohou usilovat pouze občané, zapsáni na kandidátní listiny. Ty mohou podávat pouze celostátně registrované volební strany a hnutí.
V čem je problém? Především v tom, že ve většině obcí fakticky politické strany a hnutí existují pouze na papíře. Jejich členská základna je minimální, nekonají se schůze, besedy a další stranické akce. Není záruka, že volitelná místa na kandidátce obsadí ti nejschopnější členové těchto stran.
Pro připomenutí u posledních voleb v Hrabové měly strany a hnutí tyto výsledky: ODS (5 mandátů), ČSSD (1 mandát), KDU-ČSL (1 mandát), KSČM (1 mandát), STAN – KPH (1 mandát), Ostravak+Změna pro pro lidi (2 mandáty) a SPD (1 mandát). Jsou to skutečně ti nejlepší reprezentanti naší obce?
Nadějnější z hlediska kvality kandidátů je to u volebního subjektu SNK (Sdružení nezávislých kandidátů). Pro účast na volbách je však nutná petice. Ne každý má schopnosti jí zorganizovat. V případě Hrabové se vyžadují podpisy cca 330 občanů s volebním právem . U posledních voleb byli SNK Hrabované úspěšní a získali 3 mandáty.
První povolební rok 2019 byl v Hrabové poměrně bouřlivý. Dle mého názoru i poučný. Ukazuje se že „klasické“ politické strany ztrácí svůj dřívější vliv a jsou nahrazovány novými subjekty, především nezávislými kandidáty.
Mám pro to následující vysvětlení. Občané-voliči nejsou hloupí. Sledují celkové dění v obci a posuzují aktivitu nejenom politických stran, ale i ostatních občanů.
A nemohou nezaznamenat v průběhu volebního období i rozdíly i mezi zastupiteli. Na jedné straně aktivitu několika jedinců, na straně druhé pasivitu těch ostatních. Občané Hrabové nemohou nevidět velmi problematické výsledky reprezentantů dříve velmi oblíbené ODS.
Svou úlohu mají i aktivní občané, kteří nejsou v zastupitelstvu, ale komunikují s veřejností. Konkrétně v současné době paní Hrabovská, Holiš, Veselý, Fajfr, manželé Poláčkovi, M. Slepička, Dvořák a další. I jejich názory budou mít vliv na volební výsledky v roce 2022.
A jsem u podstaty problému. Současná populace má snadný přístup k informacím a také na ně reaguje. Někteří politici (včetně těch komunálních) to ví a snaží se s veřejností komunikovat. Především pojmenovávat místní problémy a navrhovat řešení.
Většina zastupitelů Hrabové tento fakt doposud nepochopila a s veřejností nekomunikuje. Povinnosti, vyplývající z jejich mandátů omezují pouze na účast na jednáních zastupitelstva, případně na výborech a komisích. I tam většinou mlčí a víceméně ochotně schvalují předložené návrhy.
Přitom jde o občany poměrně inteligentní s patřičným vzděláním a s bohatými životními zkušenostmi.
Proč odmítají komunikovat s veřejností ? Stále se snažím najít příčiny jejich neprofesionálního počínání.
7.1.2020 V.S.