Navigace: Vladimír Slavík > Život a dílo bratří Grimmů

Život a dílo bratří Grimmů

 

 

Bratři Grimmové, Jakob (1785 – 1863) a Wilhelm (1786  - 1859) byli sběratelé německých lidových pohádek a příběhů. Pocházeli z početné měšťanské rodiny žijící ve městě Hanuse nedaleko Frankfurtu. Oba bratři vystudovali práva, Jakob se stal vojenským úředníkem, Wilhelm navštěvoval v širokém okolí německé usedlosti a sbíral staré příběhy a ságy. V pozdějších letech se oba společně věnovali studiu nejstaršího období německého jazyka a starobylým literárním památkám. Své odborné práce publikovali v literárních  časopisech, široký ohlas mělo převyprávění různých mýtů a legend. První vydání jejich pohádek se setkalo s neúspěchem, kniha byla označena jako nevhodná pro děti, protože pohádkové bytosti končily často krutou smrtí.

Oba tehdy pracovali v univerzitní knihovně.  V roce 1825 vydali  svazek  50 pohádek, které ilustroval jejich bratr Ludvig Emil. Pohádkové příběhy měly tentokrát  vždy šťastný konec, a kniha měla velký úspěch. V roce 1830 se bratři přestěhovali do Göttigenu, kde Jacob přednášel na univerzitě německou gramatiku, Wilhelm se stal univerzitním knihovníkem, a později také profesorem německé literatury.  Jejich pohádky již v té době získaly mezinárodní ohlas.

 V roce 1837 byli bratři vypovězeni ze země, protože odmítli složit přísahu novému králi. Přestěhovali se do Kasselu, cestovali po Evropě a studovali starověké jazyky. V roce 1840 se stali profesory na univerzitě v Berlíně, kde pokračovali ve své literární práci.  Jejich posledním společným dílem byly Dějiny německého jazyka. Wilhelm zemřel v roce 1859, jeho bratr o 4 roky později.

Svou práci dokázali, že i z dochovaného ústního podání lidových příběhů může vzniknout po nezbytných úpravách hodnotné literární dílo. Například ve Sněhurce byl změněn konec příběhu, kdy v původním znění skončila  zlá královna v rozžhavených botách, v Jeníčkovi a Mařence byla zlá čarodějnice zaživa upečena v peci. Tyto ságy a pověsti pochází většinou ze středního Německa z Dolního Saska. Některé se staly proslulé po celém světě, mezi nejznámější patří Sněhurka, Červená Karkulka, Šípková Růženka, Jeníček a Mařenka, Popelka.

V češtině byly Pohádky bratří Grimmů poprvé vydány na přelomu 19. a 20. století. Od té doby bylo publikováno v různé úpravě téměř 150 vydání, naposled v roce 2004.

Pramen: Wikipedie

Pátek 24. ledna 2025          V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma