Navigace: Vladimír Slavík > Život a dílo H. B. Stoweové

Život a dílo H. B. Stoweové

 

­­­­

 Nejslavnější americká spisovatelka 19. století Harriet Beecher Stoweová (1811 – 1896) vyrůstala ve velmi početné rodině (13 dětí), ve které se kladl důraz na puritánskou morálku. Její otec byl duchovní, stejně jako bratr.

Rodina žila několik let v Cincinatti (stát Ohio), kde založila její sestra ženský institut, ve kterém Harriet zastávala místo učitelky. V roce 1835 se provdala za profesora biblické literatury. Během prvních sedmi let manželství porodila pět dětí. Aby zlepšila nuzný plat svého manžela, přispívala krátkými povídkami do místních časopisů. Brzy vyhrála v místním měsíčníku literární soutěž, přičemž její literární obratnost a vytříbenost jazyka neustále vzrůstaly. V roce 1834 jí byla vydána první sbírka povídek.

Roku 1850 se celá rodina přestěhovala do Bostonu. V té době se v USA množily útěky otroků z jižních států směrem na sever. Měl tomu zabránit zákon o vracení uprchlíků, který vyvolal v USA velký rozruch.

Stowevovou to inspirovalo k napsání polemické novely, která měla zdůvodnit morální zodpovědnost celého národa za krutý systém otrokářství. První kapitoly později slavného románu Chaloupka strýčka Toma vycházely jako příloha protiotrokářského týdeníku, vydávaného ve Waschingtonu. Její příběhy se četly po celé zemi v rodinách a ve spolcích, bojujících za zrušení otrokářství. Později byla kniha vydána jako celek a stala se tehdejším bestcelerem. Díky ní vzrostl zájem o černošskou otázku nejen v USA, ale i v Evropě.

Hrdinové tohoto románu, strýček Tom, teta Chloe, a další postavy, reprezentují černošský lid, utlačovaný bílými otrokáři, který je ale bystrý, pracovitý, charakterní, a často i zbožný. Postavy a názory otrokářů jsou převážně vykresleny opačně.  Přesvědčivě je popsána krutost otrokářského systému, který nutil otroky utíkat z dosahu jejich pánů, a to i za cenu ohrožení vlastního života. Útěky otroků měly být omezeny novým zákonem, který měl zajistit jejich návrat. A právě tato situace inspirovala spisovatelku k napsání uvedeného románu, který velkou měrou přispěl ke zrušení otroctví v USA.

Mimo „Chaloupku strýčka Toma“ napsala H. B. Stowevová dalších 20 knih, 3 cestopisy a velké množství novinových článků. Zemřela ve věku 85 let a je pochována na historickém hřbitově  Phillips Academy v Andoveru, stát Massachusetts.

Prameny: Wikipedie a webové stránky Český jazyk.cz (životopisy).

Pátek 13. prosince 2024       V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma