Jan Skála z Doubravky a Hradiště, řečený Dubravius, byl český historik, spisovatel a olomoucký biskup. Narodil se v Plzni, pravděpodobně v roce 1481, v bohaté katolické rodině. Gymnázium absolvoval ve Vídni, kde se mimo jiné vědomosti naučil velmi dobře latinu a řečtinu. Z Vídně odešel studovat teologii a církevní právo do Itálie, kde v Padově získal titul doktora církevních práv.
Po návratu do vlasti (kolem roku 1509) se stal sekretářem olomouckého biskupa a příznivce humanistů Stanislava Thurzo. V jeho službách získal různé církevní hodnosti, stal se olomouckým kanovníkem, arcijáhnem kapituly, později proboštem v Kroměříži. Když v roce 1521 vpadli na Moravu Turci, byl olomouckému biskupovi hlavním poradcem a pomocníkem v organizování obrany.
Jako sekretář vlivného olomouckého biskupa se zúčastnil i tehdejšího veřejného života v Praze a občas hájil zájmy českých králů doma i v cizině. Kolem roku 1517 získal erb a titul „z Doubravky a Hradiště“, roku 1518 domlouvá v Itálii sňatek polského krále Zikmunda Jagellonského s lombardskou vévodkyni, roku 1522 jej král Ludvík Jagellonský pasoval na rytíře. Diplomatické služby vykonával nejen pro krále Ludvíka Jagellonského, ale i pro jeho nástupce Ferdinanda I.
Vrcholem jeho kariéry byla funkce olomouckého biskupa. Stal se jím roku 1542. Tuto prestižní funkci vykonával 11 let, zemřel v roce 1553 v Kroměříži, raněn mrtvicí.
Mezi olomouckými humanisty vynikal především rozsáhlou literární činností. Jeho zásluhou bylo v roce 1516 vydáno vysoce ceněného dílo Martiana Capelly z 5. století, které obsahovalo různé poznatky, vědomosti a morální zásady z antiky. Samostatnou tvorbu zahájil alegorickým spisem Theriobia, tj. Rada zvířat. Knihu věnoval králi Ludvíkovi Jagellonskému a popsal v ní teorii vlády a úlohy panovníka ve státě. Kniha vyšla i v Norimberku, Krakově, Vratislavi a v Herbornu. Ještě větší ohlas měl jeho spis z roku 1547 De piscinis (O rybnících), který byl záhy přeložen do i do angličtiny, polštiny a němčiny. Dubravius v něm popsal vyspělé české rybnikářství a využil i své vlastní zkušenosti, získané při zakládání rybníků na biskupských statcích. Další jeho literární díla mají teologický obsah. Poslední spis je z roku 1552 a má název Třicet tři knihy Historie království českého. Věnoval ho budoucímu českému králi Maxmiliánovi, aby ho seznámil s dějinami země, ve které měl vládnout.
Jan Dubravius neopomíjel ve funkci olomouckého biskupa ani stavební činnost. Dokončil stavbu nové biskupské rezidence v Olomouci, dobudoval též severní křídlo biskupského hradu v Hukvaldech.
Pátek 16. února 12024 V.S.