Navigace: Vladimír Slavík > Život a dílo Josefa Lady

Život a dílo Josefa Lady

 

Josef Lada (1887 – 1957) byl český malíř, ilustrátor, karikaturista a spisovatel. Narodil se v rodině ševce v Hrusicích ve středních Čechách. V dětství si poranil oko, na které přestal vidět, a chybělo mu prostorové vidění. Tato skutečnost mohla ovlivnit i neobvyklý způsob jeho tvorby.

V Praze se vyučil malířem pokojů a divadelních dekorací, učil se i knihařem – zlatičem. První kreslířské úspěchy zaznamenal již jako učeň. Od roku 1906 studoval na pražské Umělecké průmyslové škole, ale školu opustil, a pokračoval jako samouk. Jeho kresby otiskoval časopis časopis Máj, a postupně i další časopisy, především časopis Karikatury, kde se stal redaktorem. Postupně se stal známým doma i v zahraničí.

 Josef Lada byl ovlivněn zejména Mikolášem Alšem, v návaznosti na jeho dílo vytvořil stylizovaný obraz české vesnice, inspirovaný rodným Posázavím. Jeho výtvarný projev byl založen na pevné souvislé linii a plošném pojetí, slučující barokní lidové tradice a českou kreslířskou kulturu 19. století.

Stěžejní oblast díla spočívala v ilustraci a vlastní knižní tvorbě: Moje abeceda (1910), Kocour Mikeš (1934–1936), Bubáci a hastrmani (1946), O chytré kmotře lišce (1937). Prosazoval v té době moderní pojetí dětské ilustrace. Dokonalého souznění literárního díla a obrazu dosáhl v doprovodu Haškovy knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, které vycházely nejprve časopisecky (1920–1923). Černobílé ilustrace Švejka z 20. let doplnil soubor barevných ilustrací ke knižnímu vydání v 50. letech - celkem jich bylo zhruba tisíc. Ilustroval i další Haškovy knihy, ale i díla Karla Havlíčka Borovského (Tyrolské elegie, Krále Lávru a Epigramy), Drdovy a Erbenovy pohádky a další díla. Jako karikaturista přispíval do řady časopisů.

Malířské dílo zachycuje krajinu v proměnách ročních dob a život prostých lidí na venkově (Zabíjačka, Rvačka v hospodě). Napsal řadu vyprávění a anekdot z venkovského života, pohádek a autobiografii Kronika mého života (1944). Vytvořil též divadelní výpravy pro Národní divadlo (např. Smetanovu Prodanou nevěstu, 1936) a byl i hlavním výtvarníkem úspěšného filmu režiséra Josefa Macha Hrátky s čertem (1956), natočeného podle stejnojmenné divadelní hry Jana Drdy. Josef Lada je autorem asi 15 000 ilustrací a kolem 550 samostatných obrazů. V roce 1947 byl jmenován národním umělcem. Ladovy kresby zůstávají dodnes symbolem idylického českého venkova či Vánoc.

Bydlel od svých 14 let na Novém Městě v dnešní Praze 2, kde je po něm pojmenována ulice. Zemřel ve věku 69 let, a je pochován na Olšanských hřbitovech v Praze.

Pramen: Databaze knih.cz, Wikipedie.

Pátek, 26. dubna 2024       V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma