Josef Nešvera (1842 – 1914) byl český varhaník a hudební skladatel, který koncem 19. a začátkem 20. století ovlivňoval umělecký život na Moravě.
Hudební základy získal u svého otce, Františka Nešvery, který byl učitelem hudby a varhaníkem. Střední školu a učitelský ústav vystudoval Josef Nešvera v Praze, kde absolvoval i soukromou varhanickou školu. Po ukončení studií působil krátce jako učitel a v roce 1868 se stal ředitelem kůru v kostele sv. Jakuba v Berouně, kde vznikly jeho první skladby. Mimo to koncertoval po českých městech s houslistou Václavem Koptou, přátelsky se stýkal i s Bedřichem Smetanou.
V roce 1878 byl jmenován ředitelem kůru katedrály sv. Ducha v Hradci Králové a získal místo učitele zpěvu v biskupském semináři. Záhy ale přesídlil do Olomouce, kde se věnoval organizaci sborového zpěvu v katedrále sv. Václava. S Olomoucí zůstal Nešvera spjat až do konce života, zde vyvrcholila i jeho skladatelská činnost. Osvědčil se také jako pedagog, vychoval v Olomouci mnoho dobrých hudebníků. Byl také znám ve Vídni, ředitel vídeňské dvorní opery několikrát navštívil Olomouc, aby si poslechl varhany ve skladatelově podání. Pochvalně se o jeho hudbě vyjádřil i Antonín Dvořák.
Nešvera napsal přes 320 sborů, písní, kantát a oratorií. Z klavírních skladeb byla oblíbena „Ukolébavka“ a „Česká legenda vánoční“.
Největším a nejrozsáhlejším Nešverovým dílem je „De profundis". Tato skladba byla vrcholem nejen duchovní, ale veškeré jeho tvorby. Tímto dílem stanul v čestné blízkosti A. Dvořáka a jeho „Stabat mater", a dosáhl největšího uznání ze všech svých děl nejen u nás, ale i v Evropě a USA.
K jeho přátelům, s nimiž se scházel ve své vile v Luhačovicích patřil Foerster, Fibich, Kubelík, Kocian, Heyduk a také Janáček.
Poslední léta svého života Nešvera churavěl. V předtuše blízkého konce dokončil své poslední dílo „Missa dolorosa". Zesnul v olomoucké nemocnici 12. 4. 1914 ve věku 72 let. Pěvecké sdružení moravských učitelů se rozloučilo se skladatelem na jeho poslední cestě lidovou písní „Moravěnka".
Josef Nešvera se dočkal již za svého života různých ocenění doma i v cizině, byl zvolen i do Římské akademie pro vědu a umění.
Jeho jméno nesou ulice v Olomouci a v Ostravě – Hrabové.
Prameny: Wikipedie, Magazin sborový život (6.7. 2004)
Pátek 29. března 2024 V.S.