Navigace: Vladimír Slavík > Život a dílo Karla Sabiny

Život a dílo Karla Sabiny

Rychlost.cz - poptávka připojení

 

Karel Sabina (1813 – 1877) byl významnou postavou českého kulturního života 19. století. Svědčí o tom i rozsah jeho profesních aktivit. Byl spisovatel, dramatik, filosof, literární a divadelní kritik, libretista, novinář a politik.

Narodil se v Praze na Malé straně jako nemanželský syn. Své dětství prožil ve velmi skromných poměrech. Základní vzdělání získal na německé škole v Praze, výborné studijní výsledku mu umožnily  pokračovat ve studiu na Akademickém gymnasiu, které ukončil v roce 1831. Již v té době se zapojil to aktivit tajného literárně-politického kroužku s republikánskými tendencemi, za což si vysloužil pozornost policie. Po gymnáziu následovalo studium práv, které však nedokončil.  Několik let se živil jako vychovatel ve šlechtických a městských rodinách, a poté se plně věnoval literární činnosti a žurnalistice. Jeho příspěvky do pražských německých časopisů pojednávaly převážně o vývoji české a slovanské literatury. Stále byl sledován policii pro podezření z protirakouské politické činnosti, konkrétně ze styků s tajným revolučním spolkem Mladá Evropa.

V roce 1845 se zapojil do protirakouského politického spolku s republikánskými názory. Postupně se dostával do popředí české polické scény a patřil mezi ty, kteří organizovali revoluční události roku 1848. Po potlačení pražské revoluce byl několik měsíců vězněn, ve své protirakouské činnosti pokračoval i po svém propuštění. Rozvinul svou novinářskou činnost, působil jako řečník a publicista, podporoval tajné spolky s protirakouskou činností. Následovalo zatčení a obvinění z protistátního spiknutí, 4,5 letá vyšetřovací vazba ve velmi těžkých poměrech,  soud,  a odsouzení k trestu smrti. Trest mu byl pak zmírněn na 18 let těžkého žaláře. Propuštěn byl až v roce 1857 na základě amnestie. Dlouholeté věznění zanechalo doživotní stopry na jeho zdraví.

V roce 1859 jej hmotná nouze přiměla ke vstupu do služeb tajné policie. V té době nebylo pro Sabinu snadné zajistit živobytí pro sebe a svou rodinu. Souběžně se intenzivně věnoval své literární činnosti, psal romány se sociálně – politickým obsahem, libreta k operám a dramata na různá témata. Po veřejném označení za zrádce národa byl Sabina přinucen opustit Čechy, po návratu do Prahy se jeho životní situace nezměnila, žil v nuzných poměrech, a ž do smrti si nesl stigma zrádce národa. Jeho pohřbu na Olšanech se zúčastnila pouze nejbližší rodina.

Prozaické práce: 1837: Hrobník. 1847: Vesničané. 1857: Blouznění. 1858: Hedvika. 1858: Věčný ženich. 1858: Upomínka na K. V. Máchu. 1860: Jen tři léta! 1870: Oživené hroby. 1874: Morana, čili svět a jeho nicoty. 1875: Král Ferdinand V. Dobrotivý a jeho doba.  

Dramata:  Černá Růže, Šašek Jiřího z Poděbrad, Maloměstské klepny, Inzerát.

Libreta: 1865: Templáři na Moravě. 1866: Braniboři v Čechách. 1866: Prodaná nevěsta. 1867: V studni. 1870: Mikuláš. 1870: Bukovín. 1870: Starý ženich. 1870: Zítek.

Ostatní tvorba: 1848: Demokratická literatura ( časopis Včela). 1861: Pavel Josef Šafařík (životopis). 1861: Duchovní komunismus (jedno z prvních českých děl o komunismu). 1866: Dějepis literatury českoslovanské staré a střední doby. 1868: Kronika války Prusko-Italské-Rakouské. 1870: Václav Stach, jeho doba a spisy.

Prameny: Internet – Karel Sabina – Životopis/Info – FDb.cz, Internet – Wikipedie.

Pátek 28. června 2024          V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma