Základními požadavky na kvalitní životní prostředí je nezávadný vzduch a nízká hlučnost. Mimo to existují i další parametry, jako je podnebí, geologické a zeměpisné poměry, výskyt pitné vody a v neposlední řadě i prostředí sociální.
V našich podmínkách jsou geologické a zeměpisné poměry jakož i podnebí pro život lidí celkem příznivé. Problémem je kvalita vzduchu a někdy i hlučnost.
Pokud jde o Hrabovou, tak se naposled měřila kvalita vzduchu včetně jeho prašnosti v roce 2018. Monitoring probíhal celoročně, měřící stanice byla umístěna u hřiště za budovou ZŠ. Měřilo se množství poletavého prachu (PM 10), oxid dusičitý, oxid siřičitý, oxid uhelnatý. Co 6 týdnů se odebíraly vzorky pro stanovení obsahu benzenu, vybraných těžkých kovů (arzen, kadmium, nikl, olovo) a uhlovodíku benzo(a)pyrenu.
Hodnoty všech měřených prvků a sloučenin včetně prašnosti byly pod povolenými limity. Jedinou výjimkou byl aromatický uhlovodík benzo(a)pyren. Je ve výfukových plynech spalovacích motorů, ve spalinách z lokálních topenišť, vzniká i otěrem pneumatik, je obsažen i v mnoha chemikáliích. Bylo naměřeno 3,7 ng/m/3 při povoleném ročním limitu 1g/m/3. Jde o karcinogen, který je velmi nebezpečný lidskému zdraví.
Pokud jde co hlučnost, doposud nebylo provedeno žádné oficiální měření. Bylo by žádoucí ho uskutečnit především v blízkosti dálnice D 56.
Občané, bydlící v blízkosti Průmyslové zóny si již několik let stěžují na zápach, který uniká z hal některých zdejších provozoven. Jde o občany městských obvodů Ostrava Jihu, Hrabové a Nové Bělé. Doposud není zcela zřejmé, z kterých provozoven tento zápach uniká, a také nejsou přesnější informace o koncentracích a chemickém složení těchto chemických látek.
Díky iniciativě místostarosty Ing. Orkáče byla navázána spolupráce s VŠB – Technickou univerzitou a uzavřena dohoda o partnerství na realizaci projektu, jehož cílem bude zjištění podrobnějších informací o místech vzniků zápachů a podmínkách jejich šíření vzdušnými proudy do okolí. Pro tyto účely bude na vybraných místech Hrabové umístěno 25 zařízení, která umožní měřit nejen pachové látky, ale i směr proudícího větru v době odběru. Náklady na tento projekt ve výši 2 534 budou převážně hrazeny z tzv. Norských fondů, MOb Hrabová se bude podílet částkou 117 tis. Kč.
Není jisté, zda výsledky tohoto projektu budou použitelné pro realizaci opatření, které by vedly k likvidaci těchto zápachů. Rozptýlené látky v ovzduší jsou pestrou směsicí látek, vznikajících v průmyslu, dopravě, domácnostech, ale i v přírodě. Měření jejich struktury a množství je velmi složité a dosud neexistují ani povolené limity.
Je velmi obtížné prokázat, že pachy, vznikající v Průmyslové zóně, poškozují zdraví zdejších občanů. Ale určitě je obtěžují. Alespoň některé.
5. 4. 2023 V.S.