V Hrabovských listech č. 4 jsem si přečetl názory významných občanů Hrabové na problematiku životního prostředí v naší obci. Většina z účastníků této ankety se soustředila pouze na kvalitu ovzduší.
Pan starosta se ve svém komentáři zaměřil na výsledky dlouhodobého měření, které v roce 2018 uskutečnil i v Hrabové Zdravotní ústav Ostrava. Měřící zařízení bylo umístěno v blízkosti budovy ZŠ. Kompletní závěrečnou zprávu o výsledcích měření zveřejnil 14. 5. 2019 na webu Hrabova.info pan R. Orkáč. Je to velice zajímavé čtení.
Podle naměřených hodnot jsme na tom s kvalitou ovzduší v Hrabové poměrně dobře. Jediným problémem je zvýšený obsah benzo (a) pyrenu. Jeho zdrojem jsou průmyslové podniky, zastaralá topeniště RD, výfukové plyny dopravních prostředků a v případě Ostravska i přeshraniční transport těchto škodlivin z Polska.
Pan starosta pochválil úsilí současné vlády při poskytování tzv. kotlíkových dotací přesto, že se netýkají Hrabové, která je již mnoho let zcela plynofikována. Jak potvrzují měření, nebezpečné škodliviny i z těchto lokálních topenišť se šíří na velké vzdálenosti.Takže svůj význam pro Hrabovou má i výměna kotlíků RD v širokém okolí.
U nás v Hrabové máme omezenou možnost, jak snižovat obsah této a dalších škodlivin v ovzduší, a to pouze redukcí počtu aut, projíždějících přes hustě zastavěná území obce.
V této souvislosti jsem uvítal prohlášení pana starosty o připravovaném omezení těžké nákladní dopravy i po jižní větvi Paskovské ulice, a to ihned po otevření Prodloužené Mostní.
Samostatnou kapitolou této problematiky jsou tzv. zápachy a pachy. Jsou těžce měřitelné a neexistují z těchto důvodů ani příslušné technické normy a přípustné limity. V případě Hrabové to jsou pachy, které čas od času unikaly z provozovny firmy Brembo. Pan starosta velmi přiléhavě označil tento druh zápachu jako „odér“. Z jeho vět jsem usoudil, že se s uvedenou firmou intenzivně jedná o nápravě. Konkrétně o změně technologie a o uzavření světlíků ve střeše této výrobní haly.
Takže závěrem. Kdo si pamatuje situaci za „bolševika“, ten dovede ocenit současný stav. Stačí připomenout následky spalování nekvalitního paliva nejenom v kotlích a kamnech RD, ale i v kotelně na Šídlovci a mraky kouře a prachu při severním a východním proudění vzduchu z komínů VŽKG a NHKG. Byla o tom i budovatelská píseň, začínající větou: „V kouři a dýmu náš kraj je zahalen“.
Pokud jde o pachy a zápachy, tak jistě ještě žijí pamětníci zápachu z vratimovské fabriky, z vývařovny živočišných zbytků pro krmení prasat v JZD nebo zápach, který následoval po vývozu kejdy na místní pole atd. Važme si vice toho, co nyní máme a buďme soudnější v často až fanatické a neobjektivní kritice současných poměrů.
17. 7. 2019 V.S.