První věty komentáře MUDr. Gromnice na toto téma mi byly povědomé. A nemýlil jsem se, nedávno jsem tyto věty četl pod heslem „životní prostředí“ na internetové Wikipedii a pan Gromnica je použil pro svůj příspěvek.
Celkový dojem z tohoto příspěvku na mne zapůsobil velmi pesimisticky. Souhlasím s názorem autora, že těžký průmysl v MS kraji významně poškodil a stále ještě poškozuje zdejší životní prostředí. K tomu přispívají i špatné rozptylové podmínky v Hornoslezské pánvi.
Ale nemohu nevidět změny, které nastaly v uplynulých třiceti letech. Konkrétně likvidaci těžkého průmyslu ve Vítkovicích a v oblasti Karoliny, zrušení koksovny Šverma v Mar. Horách, odprášení provozů v huti Arcelor Mittal, ukončení těžby uhlí v Ostravě a okolí, likvidaci Válcoven plechu v Lískovci a následkem toho zlepšení kvality vody v Ostravici, plynofikaci domácností v okrajových čtvrtích Ostravy včetně Hrabové atd. Z bývalého těžkého průmyslu zůstal v Ostravě pouze hutní podnik Arcelor Mittal a koksovna OKD v Přívoze.
To všechno se výrazně projevilo na zlepšení životního prostředí a je o tom mnoho důkazů.
Takže aktuálním problémem ve vztahu k životnímu prostředí je v současné době stále rostoucí intenzita dopravy a dopravní prostředky s neekologickými spalovacími motory a možná také nevhodná topeniště v RD v některých okolních obcích.
Zaujala mě poznámka MUDr Gromnice o chybějící tramvajové dopravě. Je určitě ekologická, vždyť na rozdíl od autobusů jsou tramvaje poháněny elektřinou. Pokud jde o Hrabovou, tak je tramvajová doprava možná pouze z Místecké ulice do Průmyslové zóny. S tramvají do ostatních části Hrabové by to bylo velmi složité. Neumím si představit přejezd z Místecké ulice a pokračování tramvajové tratě po současné Domovské ulici. Pokud má pan zastupitel na mysli jinou trasu, bylo by žádoucí s tímto návrhem seznámit veřejnost Hrabové.
Ani pan MUDr. Gromnica se neopomněl zmínit o negativním vlivu zpoplatnění Místecké. Zajímalo by mě, podle jakých kritérií se bude posuzovat změna dopravního zatížení Paskovské v případě zrušení tohoto poplatku? Asi pouze podle subjektivních dojmů. Někteří budou konstatovat zlepšení, jiní budou tvrdit, že žádná změna nenastala.
Uvítal jsem poznámku pana zastupitele, že je stále v nedohlednu dobudování kanalizace v jižní části Hrabové. Je proto nejvyšší čas navrhnout tento bod k projednání na příští jednání zastupitelstva.
Dále mě zaujala poznámka o´vykácení zeleně ve „Vrbině“ u Ostravice. Pan zastupitel asi naráží na struskovou haldu VŽKG, kde tato vrbina musela kdysi dávno ustoupit „vyšším“ zájmům.V současné době se v těchto prostorách nevyskytuje žádný úhor, je zde opět zelená plocha. Ale chápu lítost pana Gromnice nad vykácením vrbiny. Jenomže to je již velmi vzdálená historie, kterou nelze změnit.
Aktuální je však zmínka o „zanedbaných“ vodních nádržích Pilík 4,5. Na rozdíl od pana zastupitele si myslím, že zde nezanedbal svou povinnost stát, ale OKD a také zastupitelstvo Hrabové. Stát prostřednictvím ministerstva životního prostředí uložil majiteli nádrží některé povinnosti, které však OKD neplní. A naše zastupitelstvo proti tomu neprotestuje.
Velice souhlasím se závěrečným prohlášením MUDr. Gromnice, že problematika životního prostředí "nemá náležitou prioritu nás, zastupitelů“. Marně hledám v této oblasti výraznější čin současné samosprávy. Vždyť i panem zastupitelem zmiňovaný park Hrabovjanka vznikl díky iniciativě dvou aktivních občanek a ne zastupitelů.
20. 7. 2019 V.S.