Problematika informování občanů
Tento článek je určen těm čtenářům HN, kteří se dlouhodobě zajímají o veřejné záležitosti v Hrabové. Pokusím se v něm sdělit své osobní názory na způsoby informování občanů.
Téma jsem rozdělil do dvou kapitol. V té první budu pojednávat o prostém předávání informací o každodenních záležitostech, v té druhé pak budu řešit způsoby poskytování informací o záležitostech z oblasti „věcí veřejných“ tedy o záležitostech obce.
1: Prosté předávání infromací.
Jde o zprávy typu „zítra nepoteče voda“ nebo „ve čtvrtek má dětská lékařka dovolenou“ a pod. V praxi se požívají tři způsoby informování: ten klasický pomocí místního rozhlasu, ten novější prostřednictvím SMS a ten nejnovější prostřednictvím facebooku.
Pokud jde o místní rozhlas, jeho odpůrci argumentují takto:
Uvedené námitky jsou řešitelné. Ta první tím, že se text hlášení současně zveřejní i na webových stránkách obce. Občané si ji přečtou po příchodu z práce. Ta druhá tím že se chybějící ampliony doplní nebo se zavede (buď částečně nebo úplně) moderní systém bezdrátového obecního rozhlasu. Údajně tento systém má velmi dobrou slyšitelnost, neboť signál není rušen vnějšími vlivy.
Pokud jde o využití mobilů, vyskytují se u starší generace následující námitky: „Mobil nepoužívám, neumím ho ovládat, mám „neohrabané“ prsty, špatně vidím na tlačítka apod. Při telefonování dávám přednost pevné lince“. Přiznám se, že také patřím do této skupiny. Můj mobil již delší dobu nepoužívám, pro komunikaci se světem mi úplně stačí pevná linka a počítač. Zdůrazňuji, že počet příslušníků starší generace je poměrně významný a nemělo by se na ně zapomínat.
Myslím si, že FB je pro dané účely u mladé generace již nyní velice oblíben a má velkou perspektivu. Umožňuje jednak předávání informací typu „zítra nepoteče voda“ jednak předávání nejrůznějších informací ( a diskuse o nich) mezi občany navzájem. Kdysi tak komunikovali naši předkové osobně, nyní prostřednictvím počítače.
Optimální by byla realizace všech tří systémů. Nevidím žádný závažný důvod, který by tomu bránil. Vyžaduje to pouze jedno: existenci schopných organizátorů, kteří by tyto činnosti zodpovědně zajišťovali.
2. Komunikace mezi občany a radnicí.
Podle platné legislativy má obec povinnost informovat občany o činnosti orgánů obce jednak na zasedáních zastupitelstva, jednak „jinými způsoby v místě obvyklými“. Míní se tím obecní rozhlas, informační tabule, webové stránky obce, obecní časopis apod.
Pro informace tohoto druhu bych v nynější Hrabové preferoval webové stránky obce s rubrikou „Napište nám“ a Hrabovské listy s rubrikou „Občan se ptá, radnice odpovídá“. A pochopitelně hojnou účast občanů na zasedáních zastupitelstva a konstruktivní diskusi mezi nimi a zastupiteli.
13. 11. 2018 V.S.