Navigace: Vladimír Slavík > Informace, komunikace, "zpětná vazba" > 3.4.2017: Zrušíme v Hrabové veřejný rozhlas?

3.4.2017: Zrušíme v Hrabové veřejný rozhlas?

Zrušíme v Hrabové veřejný rozhlas?

Zdá se, že téma obecního rozhlasu není tak úplně na pokraji zájmu aktivních občanů. Má to asi své důvody, vždyť je to v daném  případě souhrn poměrně zajímavých problémů technických, komunikačních   a nakonec  i finančních.

Nebude proto  asi na škodu se tomuto problému nadále věnovat, mimo jiné  i na stránkách Hrabovských novin.  A možná i v mediální komisi, vždyť rozhlas stále patří mezi významná média.

Jde o  následující  problém:  Buď veřejný rozhlas  v obcích je stále potřebným informačním prostředkem nebo je překonán,  jelikož je spousta jiných kanálů, jak dostat informace k občanům. Jsou dvě možnosti řešení:  Buď ho modernizovat a nadále provozovat nebo je zbytečný a měl by se zrušit.

Pro úplnost uvedu  ještě možnost třetí :  Nic se nebude měnit, pro těch několik hlášení, která čas od času jsou zcela nahodile odvysílána, úplně stačí.  Odhaduji, že tato možnost nejvíce odpovídá  názorům současného zastupitelstva  Hrabové a asi bude realizována. Alespoň v tomto volebním období.

 Existuje i zajímavý názor, že veřejný rozhlas  by se neměl rušit, protože je nenahraditelný  při  varování občanů v případě živelní pohromy, teroristického  útoku či války. To  se mi jeví  dost riskantní. Co když nebude v tento výjimečný okamžik  k dispozici  obsluha rozhlasu?  Navíc veřejný rozhlas v Hrabové údajně neslyší všichni.  A již vůbec ne v moderních domcích, kde jsou okna s nízkou zvukovou prostupností.

 Událost tohoto druhu byla naposled   v r. 1997, kdy při velké  povodni a hrozilo protržení hráze přehrady Šance-Řečice.  Občany Hrabové nevaroval před nebezpečím  veřejný rozhlas, ale místní hasiči, kteří projížděli v noci Hrabovou, budili občany a vyzývali je,  aby opustili své domovy a uchýlili se na vyvýšená  místa. Celkem to dobře fungovalo.  

Takže bych omezil funkci  veřejného rozhlasu pouze na  běžné informace o běžných záležitostech každodenního života obce. Jako doplněk k dalším informačním kanálům, jako je internet  a místní časopis. Navíc doplněný textovou zprávou  s obsahem hlášení na webových stránkách obce pro ty občany, kteří nejsou v době hlášení doma a mají přístup k internetu.

Hledal jsem zprávy,  jak se nahlíží na veřejný rozhlas v okolních městských obvodech. O této záležitosti podala informace novinářka  Klára Kohutová v článku, zveřejněném v Moravskoslezském deníku  22. 2. 2015 s názvem „Pozor, hlášení!“

Doporučuji všem  zájemcům o tuto problematiku, aby  si tento článek pozorně prostudovali, je stále k dispozici  na internetu v archivu uvedeného deníku. Jsou  tam uvedeny zkušenosti z městského obvodu Krásné Pole a z Proskovic, kde veřejný rozhlas je stále  považován za důležitý informační prostředek. Zprávy různého druhu se vysílají  téměř každodenně a na začátku hlášení se vysílají i populární hudební melodie.  V Krásném Poli byl rozhlas  patřičně modernizován, což si vyžádalo 800 tisíc korun. Pro tento obvod to bylo hodně peněz, a  přesto se tam rozhodli pro tuto investici. Mimo běžná hlášení je rozhlas využíván i k placené zvukové  inzerci  včetně oznamování různých soukromých  akcí a výročí.  V Proskovicích pokládají místní rozhlas za důležitý zejména pro starší občany, kteří nepoužívají nové informační  technologie.

Článek informuje i o tom, že v některých obvodech (Michálkovice, Hošťálkovice) veřejný rozhlas zrušili.  Zastupitelstva těchto obvodů  se tak rozhodla a ušetřené peníze věnují na jiné účely. Pokládali za zbytečné udržovat v provoze zařízení, které nebylo využíváno.

K této záležitosti by se měla jasně vyjádřit rada městského obvodu i v Hrabové. Je zbytečné udržovat v provoze zařízení, které není využíváno, přesněji řečeno – zcela nedostatečně.

Jelikož máme mediální  komisi, bylo by vhodné před konečným rozhodnutím požádat tento orgán o odborný názor na další existenci místního rozhlasu. Pokud se tato komise a následně rada rozhodne rozhlas zachovat, bylo by logické zajistit jeho častější využívání  jakožto informačního prostředku. Příkladě i k pozvání občanů k hojné účasti na schůze zastupitelstva a na různé jiné akce, organizované veřejnou správou.

3. 4. 2017    V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma