Navigace: Vladimír Slavík > Knižní čtvrtky a pátky > 15.12. 2023: Knižní pátek o životě a díle Františka Sokola-Tůmy

15.12. 2023: Knižní pátek o životě a díle Františka Sokola-Tůmy

Knižní pátek o životě a díle Františka Sokola-Tůmy

František Sokol -Tůma (1855 – 1925) byl v letech 1. republiky oblíbeným autorem románů a  dramat z prostředí severní Moravy.   Narodil se v Benešově u Prahy, absolvoval farní školu a německou piaristickou hlavní školu. Rodina byla nezámožná, nemohl studovat a získat vyšší vzdělání, vyučil se pekařem.  Toto povolání nikdy nevykonával, od svých 22 let cestoval s kočovnými divadelními společnostmi. Během své herecké kariéry ztvárnil celou řadu rolí, záhy začal psát své vlastní hry, které také režíroval. Později se uplatnil jako umělecký recitátor i v kamenných divadlech.

Jedno jeho turné ho přivedlo do Valašského Meziříčí, kde zůstal, a redigoval zde místní časopis. Zúčastnil se veřejného života, byl činný v Sokole, a zejména v divadle. V roce 1894 se přestěhoval do Ostravy, kde se uplatnil jako redaktor regionálních časopisů. Úspěšný byl zejména v redigování časopisu Horník. Našel si čas i na cestování po Evropě a Severní Americe.

 Jeho první literární pokusy zůstaly bez větší odezvy. Úspěšným a uznávaným dramatikem a spisovatelem se stal až po 1. sv. válce. Psal zejména o Valašsku, ale také o Ostravsku. O svém působení ve Valašském Meziříčí napsal vzpomínku „Kdy jsem se zamiloval do Valašska“. Tento kraj popisuje v románech Literní učitelka, Valašská světice, Lapači, Sudiči a Celibát a v dramatech Pasekáři, Hedvička, Soucit, Gorali a Staříček Holuša.  Jeho dramata vyšla i jako romány. Ve své literární tvorbě často poukazoval na neutěšenou situaci chudších vrstev obyvatelstva.

Podílel se významně i udržení českého jazyka a kultury v předválečné Ostravě.  Byl propagátorem založení Národního divadla moravskoslezského, zvláště poté, co Národní divadlo v Praze odmítlo uvádět jeho hry.

K jeho zálibám patřila cyklistika, tento sport pěstoval velmi aktivně a podnikal dlouhé jízdy po severní Moravě.  Zemřel ve věku sedmdesáti let v městské nemocnici v Moravské Ostravě. Pohřeb se konal za velké účasti obyvatelstva, byl pohřben žehem v nově dostavěném městském krematoriu. Urna s popelem se nachází ve sbírkách Ostravského muzea.

Romány:  1899: Sudiči. 1908: Na prahu života. 1927: Lapači. 1929: Hyeny. 1930: Na kresách. 1931: Hedvička. 1931: Vystěhovalci. 1932: Obětovaná. 1932: Celibát. 1932: Obětovaná. 1933: Literní učitelka. 1933: Mrtvé tajemství. 1934: Soucit. 1935 – 1937: Trilogie Na šachtě, V září milionů, Pan závodní.

Pátek, 15. prosince 2023      V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma