Navigace: Vladimír Slavík > Knižní čtvrtky a pátky > 16.9. 2022: Knižní pátek o díle Georgese Feydeaua

16.9. 2022: Knižní pátek o díle Georgese Feydeaua

Knižní pátek o díle Georgese  Feydeaua

K připomenutí toho francouzského spisovatele mne přiměla má  návštěva na  uvedení jeho hry   DÁMSKÝ KREJČÍ  v našem novém Kulturním domě.  Stalo se tak v sobotu 10. 9. 2022 v 19 hodin večer. Toto datum bude určitě zaznamenáno i v kronice Hrabové,  byla to první kulturní akce v novém Kulturním domě. Doufám, že kronikář připomene i  autora nápadu  řešit problém Kulturního domu přístavbou k radnici. Byl jím tajemník MOb, Ing.  Jan  Socha.

Proč právě veselohra  DÁMSKÝ KREJČÍ?  První divadelní hra v novém Kulturním domě byla vybrána znamenitě. Veselohra se velmi hodí pro povzbuzení  nálady občanů v současné složité době.  Možná na to měla vliv i skutečnost, že v ní účinkoval i  náš pan tajemník, člen divadelního spolku Kotouč Štramberk.

Uvedený  francouzský spisovatel se narodil v roce 1862 v dobře situované  pařížské rodině, jeho matka, polská emigrantka, byla významnou  veřejnou a kulturní osobností tehdejší Paříže.  Mladého Georgese  divadlo  zaujalo již v dětství, zvláště komedie.   Jako divadelní autor debutoval již v 21 letech.  Záhy se stal v tomto oboru mezi francouzskými autory nejlepším.  Pohyboval se ve vyšší společnosti, miloval noční život a karetní hry, měl obrovské dluhy, které nebyl schopen splácet.  Smutný byl konec  jeho života.  Onemocněl syfilidou,trápily ho deprese, poslední  3 roky strávil v psychiatrické léčebně, kde v roce 1921 zemřel. Byl pochován na hřbitově Montmartre v Paříži.

Jeho divadelní hry, většinou komedie, vynikaly propracovaností  dialogů. Byly vtipné, promyšlené, často s hlubokým filosofickým podtextem.  Jejich námětem byla obvykle  různá milostná dobrodružství,  se zdůrazněním  předností  a nedostatků  lidských povah.

Hru DÁMSKÝ KREJČÍ  napsal v roce 1886. Byla to doba prosperity úspěšných,  a neuvěřitelné chudoby těch méně úspěšných. Byla to i doba nacionalismu, šovinismu a válek. Byla to také  doba převratných vynálezů, doba budování železnic a rozvoje průmyslu.  A také doba rozvoje  divadla, umění a zábavy, obzvláště v Paříži.

DÁMSKÝ KREJČÍ  vyšel i v knižní podobě , v českém překladu knihu  vydalo nakladatelství  Dilia v roce 1972.

 Hra DÁMSKÝ KREJČÍ  je fraška o tom, co se stane, když se začne lhát. Hlavní postava, neuvěřitelný lhář doktor Moulineaux, se snaží s neobyčejnou invencí skrýt své četné nevěry před svou důvěřivou manželkou a podezíravou tchyní. Aby svá milostná dobrodružství co nejvíce utajil, pronajme si pro  milostné schůzky bývalou krejčovskou dílnu. Okolnosti ho  přinutí předstírat, že je dámským krejčím.

Špatně slyším, a tak jsem zaujal místo v první řadě, kde jsem výborně viděl i slyšel. Byl jsem velmi překvapen nejen profesionálním hereckým výkonem účinkujících, ale i dokonalou  scénografií  a perfektními kostýmy herců. To za mých mladých let na divadelních představeních spolku Vojan nebylo. 

 Nový Kulturní dům umožní i v Hrabové  dříve nemyslitelný rozvoj různých aktivit, především kulturního zaměření.  Mezi ně patří i divadlo. Existuje již od starověku, a není ničím jiným nahraditelné.  Doufám,  že divadelní spolek, pokračovatel tradic  kdysi slavného Vojana, vznikne brzy i v současné Hrabové. Základní předpoklad pro jeho činnost existuje. Ostatní záleží jen na občanech, na jejich aktivitě.

16. 9. 2022     V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma