Navigace: Vladimír Slavík > Knižní čtvrtky a pátky > 22.3. 2024: Život a dílo Josefa Karla Šlejhara

22.3. 2024: Život a dílo Josefa Karla Šlejhara

Život a dílo Josefa Karla Šlejhara

Tento český spisovatel se narodil v roce 1864 ve Staré Pace, okr. Jičín, zemřel ve věku 49 let v Praze. Celý život se potýkal s rodinnými a existenčními problémy, které se významně promítaly i do jeho díla. Byl vychováván babičkou, vystudoval reálku v Pardubicích, pak se nechal zapsat na pražskou techniku – obor chemie. Studium pro nemoc nedokončil, vystřídal pak mnoho zaměstnání, několik let byl i úředníkem v cukrovaru.

Ve věku 28 let se oženil s dcerou pražského řezníka, bydleli na Královských Vinohradech, v rodině se postupně narodilo sedm dětí, přežily jen tři. Prahu však brzy opustili a přestěhovali se na statek k jeho rodičům do Nové Paky. Zde napsal svou první povídku a zveřejnil ji v tehdy velmi populárním časopise „Květy“.  Její obsah vyvolal kritickou reakci místních občanů.

 Po tomto konfliktu se rodina usadila na statku v Dolní Kalné, který Karel Šlejhar zdědil po dědečkovi z otcovy strany. Hospodářství se však příliš nedařilo, vznikly i rozpory mezi manželi, které vedly v roce 1901 k rozpadu manželství. I toto místo inspirovalo Karla Šlejhara k napsání několika povídek a románů.

Další léta strávil Josef Šlejhar v Hradci Králové, Kolíně a v Praze, kde působil jako učitel na obchodních školách. Mimo toto povolání se až do své předčasné smrti věnoval psaní svých povídek a románů.

 Jeho dílo je charakteristické hlubokým pesimismem, čtenáře se snaží šokovat děsivými detaily, tragické konflikty končí často smrti jednajících osob. Nejčastěji píše o životě na vesnici, který není v jeho podání vůbec idylický.

Zemřel v roce 1914 v nemocnici na Královských Vinohradech a byl pohřben na pražském Vinohradském hřbitově.

Své povídky a romány publikoval jak v časopisech  tak i knižně. Jméno spisovatele nesou ulice v Nové Pace a v Ostravě - Hrabové

Knižně vydané práce: 1894: Dojmy z přírody a společnosti. 1889:  Kuře melancholik. 1899: Ukolébavka. 1899: V zášeří krbu. 1902: Temno. 1905: Peklo. 1907: O nás. 1908: Povídka z výčepu.  1908: Lípa. 1909: Předtuchy. 1910: Z chmurných obzorů. 1910: Z Prahy. 1910: Maloměstská idylla. 1910: Zátoka smrti. 1910: Vraždění.

Pramen: Wikipedie.

Pátek, 22. března 2024          V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma