Knižní čtvrtek o knize Antonína Polácha
Spisovatel MUDr. Antonín Polách se narodil v roce 1959 v Novém Jičíně, v roce 1984 promoval na lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Od raného mládí byla jeho koníčkem historie. Mnoho let pracoval jako lékař v Rakousku. Do literatury vstoupil v roce 1989 historickým románem o vzniku perské říše (Stín Persepole), následoval román Bratři ze Soluně, Herodes židovský král a román o Zikmundovi Lucemburském (Stanu se králem) a román o královně Elišce Rejčce ( Richenza).
Pak následoval román „Mezi císařem a papežem“, pojednávající o dramatických událostech, které se odehrály v letech 1414 – 1418 v německém městě Kostnice. Zasedal zde ekumenický koncil, který měl vyřešit mnohaletou krizi katolické církve a rozhodnout o nezbytných reformách. Během koncilu proběhl i soudní proces s Janem Husem, který byl prohlášen za kacíře a upálen.
Uvedený příběh vypráví spisovatel prostřednictvím italské kurtizány, vtažené do probíhajících událostí, které ovlivnily jak českou tak evropskou historii. Povedlo se mu přiblížit i laickému čtenáři složitost té doby, způsob myšlení a jednání nejen středověkých náboženských hodnostářů ale i tehdejších světských vládců včetně římského císaře Zikmunda.
Služeb kurtizány Daniely využíval nejen císař Zikmund, ale i mnozí zde přítomni vysocí církevní hodnostáři. Patřila mezi ty nejvyhledávanější, a to nejen pro svou krásu a profesionální dovednosti, ale i pro své vzdělání a přehled v tehdejší politice.
Díky neobvyklému vypravěčskému talentu Antonína Polácha je čtenář doslova vtažen do tehdejších událostí a prožívá s jednajícími osobami jejich dramatické osudy. Těmito protagonisty jsou mimo již zmíněné kurtizány Daniely císař Zikmund Lucemburský, jeho tajemník Kašpar Šlik, papež Jan XXIII, kardinál Pierre d´Ailly, kardinál Zabarella, rytíř zpěvák a dobrodruh Oswald von Wolkenstein, majitel nevěstince U červené hvězdy Silván a mnoho dalších. Z Čechů tajemník císaře Zikmunda Kašpar Šlik, Mistr Jan Hus, Petr z Mladoňovic a další.
Pro ilustraci textu jsem vybral věty, kterými sděloval císař Zikmund své plány kurtizáně Daniele, a to to po ukončení aktivit, které byly hlavní náplni těchto návštěv.
„Kostnice není cíl, jen prostředek. V Kostnici musím sjednotit církev pod papežem Janem. Potřebujeme papeže, který bude podporovat mé cíle, ať již dobrovolně nebo z přinucení. Papeže, který bude mým cílům rozumět a pozná jejich prospěšnost pro sebe samého. Papež rozšíří mou zásluhou svou moc až do Cařihradu a za to vyhlásí všeobecnou křižáckou válku pod mým vedením. Sevřeme muslimy do kleští, zničíme je a vyženeme z Evropy navždy. A já budu u toho. Jako vítěz nad nevěřícími, jako císař, kterého křesťanstvo nemělo ani v Karlu Velikém. Největší císař všech dob.“
Není to „román pro ženy“ ani „červená knihovna“, i když zdánlivě tak vypadá. Je to kniha plna zajímavých filosofických úvah ve věcech víry, mravnosti, lásky, peněz a morálky. Mnohé tyto úvahy jsou nadčasové.
Velmi doporučuji si tuto knihu vzít na nastávající dovolenou. Umožní vám příjemně a užitečně strávit případné deštivé dny. Nebudete litovat.
24. 6. 2021 V.S.