Navigace: Vladimír Slavík > Knižní čtvrtky a pátky > 29. 4. 2021: Knižní čtvrtek o knize Petra Čorného

29. 4. 2021: Knižní čtvrtek o knize Petra Čorného

 

Knižní čtvrtek 29.4.2021

Dnešní komentář bude o knize, kterou napsal  významný český historik Petr Čornej (1951). Je to objemná monogrfie (855 stánek!) s názvem „Jan Žižka“.

Autor vystudoval  literaturu a český jazyk na Filosofické fakultě UK v Praze, v letech 1974 – 1990 pracoval v Ústavu pro českou a světovou literaturu ČSAV, po revoluci se stal  rektorem Literární akademie. Napsal několik vědeckých prací a učebnic,  spolupracuje s televizí a rozhlasem, píše popularizační knihy a publikuje články v denním tisku.

Ve své knize navazuje na dílo Josefa Pekaře o Janu Žižkovi  z roku 1927, které doplňuje a v mnoha směrech i koriguje na základě nejnovějších badatelských poznatků.

Husitský válečník vystupuje na stránkách knihy jako polní velitel se schopnostmi nacházet neobvyklá a překvapivá řečení i beznadějných vojenských situací.

Sám sebe vnímá jako hluboce věřícího bojovníka, který prolévá krev svých nepřátel na základě vůle boží.

Několik generací  (včetně  mé) bylo při hodnocení husitského hnutí ovlivněno dílem Aloise Jiráska  (Mezi proudy, Proti všem, Bratrstvo) a někteří  dokonce i marxistickým historikem Josefem Mackem ((Husitské revoluční hnutí).

Petr Čornej  vylíčil dnešnímu čtenáři  na základě důkladného studia písemných i jiných pramenů pravdivě tyto události se všemi klady i zápory.

Namátkou jsem vybral text na str. 337. Popisuje se zde dobývání Prachatic v roce 1417.

„Husité se rozdělili do několika oddílů, z nichž část systematicky prohledávala domy, odnášela majetek a pobíjela ukryté muže, jiní pak pronásledovali osoby mužského pohlaví po náměstí a několika přilehlých ulicích a mordovali dopadené.  Na veřejných prostranstvích leželo 135 mrtvol. Zajatce v počtu 85 pak přivedli k Žižkovi, který je rozkázal napěchovat do sakristie farního kostela sv. Jakuba a upálit. Jejich smrt netrvala dlouho, sláma a soudky se smůlou vzplály rychle a zaplnily stísněný prostor dusivým dýmem. K prosbám a žádostem zajatců zůstali vítězové slepí a hluší. Život darovali prý jen sedmi mužům, o nichž věděli, že jsou upřímnými husity.“

Kniha obsahuje mnoho  kopií dobových textů, rytin, maleb,  a fotografií  pozůstatků různých objektů z té doby a také fotografie pomníků  a soch  s postavou Jana Žižky.

Doporučuji k přečtení, milovníci historické literatury se seznámí s mnoha novými poznatky a důkazy o nejslavnější době českých dějin.  A vytvoří si  zcela nový pohled na hejtmana  Jana Žižku z Trocnova.

29. 4. 2021     V.S.

 

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - Web vytvořen a provozován prostřednictvím služby netstranky.cz