Navigace: Vladimír Slavík > Knižní čtvrtky a pátky > 5.1. 2024: Život a dílo Josefa Vlastimila Buriana

5.1. 2024: Život a dílo Josefa Vlastimila Buriana

Život a dílo Josefa Vlastimila Buriana

Byl to český divadelní i filmový herec, zpěvák, divadelní režisér, sportovec, spisovatel, podnikatel,  „král komiků“.

 Josef Vlastimil Burian se narodil v roce 1891 v Liberci do rodiny krejčího. V Liberci strávil prvních deset let života, později se rodina přestěhovala do Prahy.  Jako dítě rád zpíval, často s rodiči navštěvoval Národní divadlo, rovněž měl velkou zálibu ve sportu. Přednost však mělo herectví. Jakmile ukončil povinnou školní docházku, začal vystupovat se svými skečil v různých pražských kabaretech a již před 1. sv. válkou se stal miláčkem místního publika.

 Po vypuknutí války se uchýlil na venkov, nemínil narukovat. Byl však chycen, uvězněn, a později amnestován. Konec války si pak odbyl ve vojenské kapele. V roce 1919 se oženil s Ninou Červenkovou, se kterou prožil dlouhé a šťastné manželství. Byla mu oporou v nejtěžších chvílích jeho života. A ty nastaly po roce 1945.

Po válce převzal komické role v Národním a Vinohradském divadle, ale nejraději vystupoval v pražských kabaretech. Pro své organizační schopnosti byl v roce 1923 pověřen funkcí ředitele kabaretního divadla Rokoko. Byla to velká pocta, tuto funkci vykonávali předtím Karel Hašler a Eduard Bass. Pro neshody s majiteli byl však z místa ředitele brzy odvolán. V roce 1925 si založil vlastní divadlo – Divadlo Vlasty Buriana. Několikrát se stěhovalo, nakonec až do května roku 1945 mělo své sídlo v Lazarské ulici v Praze. Vedle Vlasty Buriana v něm hráli i Jaroslav Marvan, Čeněk Šlégr, Jindřich Plachta a příležitostně Lída Baarová, Andula Sedláčková a další tehdy populární herci. V sousedství divadla měl Vlasta Burian i své kino.

Své herecké umění uplatnil i ve filmech, převážně ve veselohrách. V letech 1923 – 1956 účinkoval, většinou v hlavní roli, ve čtyřiceti filmech. S režisérem Karlem Lamačem natočil film C. k. polní maršálek, To neznáte Hadimršku, Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Ducháček to zařídí, U pokladny stál, s Martinem Fričem film Anton Špelec, ostrostřelec, Tři vejce do skla, Katakomby, s  Miroslavem Cikánem film Hrdinný kapitán Korkorán, s Vladimírem Slavinským film Zlaté dno, s Janem Svitákem Přednosta stanice. V těchto filmech vystupoval často i Jaroslav Marvan, Nataša Gollová, Lída Baarová, Věra Farbasová, Jindřich Plachta.

Těžké doby nastaly pro Vlastu Buriana po roce 1945. Byl nejen hercem ale i podnikatelem, a v poválečných revolučních dobách čelil obvinění z kolaborantství. Byl na krátkou dobu vězně, a po propuštění mu bylo zakázáno veřejně vystupovat.   Aby se uživil, byl nucen pracovat v podřadných zaměstnáních.  V posledních letech svého života se objevoval občas v různých estrádách a ve vedlejších rolích i ve filmech. Z bývalého sportovce a sebevědomého herce se stal stařec s podlomeným zdravím. Zemřel v lednu 1962 ve věku 70. let. Jeho žena Nina ho přežila pouze o dva měsíce. Oba našli místo svého trvalého odpočinku na Vyšehradském hřbitově v Praze.

Josef Vlastimil Burian byl rehabilitován v roce 1994 poté, co renomovaný a uznávaný divadelní historik Vladimír Just prosadil opětné projednání jeho případu. Prohlásil, že po desetiletém studiu archivů a dalších pramenů z období Protektorátu nenašel žádný důkaz o tom, že by Vlasta Burian, na rozdíl od mnoha  českých herců a režisérů, spolupracoval s okupanty.

Pátek, 5. ledna 2024

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma