Navigace: Vladimír Slavík > (Místní komunikace) > 17.9. 2022: Techlologie JETPATCHER

17.9. 2022: Techlologie JETPATCHER

Technologie JETPATCHER

Setkal jsem se s tímto pojmem při čtení  informace v Registru smluv o opravě  cesty  Na Rozvodí, kterou provedla   v červnu 2022 firma KONSTRUANTO.

V objednávce sepsanou  úřednicí paní Moskalovou je napsáno:

 Objednáváme u Vás opravu děr a nerovností povrchu ulice Na Rozvodí  asfaltový recyklát + zástřik JET – PATCHEREM.

Vzpomněl jsem si, že po použití asfaltového recyklátu při opravě MK K Pilíkům v roce 2017 bylo nutno opravu v roce 2020 opakovat, protože v ní poměrně rychle vznikly díry.  Paní Králová to tehdy  vysvětlila tak , že asfaltový recyklát nenahrazuje asfaltové povrchy, je vhodný pouze pro krátkodobé opravy. Proč se opět požaduje použití tohoto problematického materiálu?

 Zaujala mne požadavek na použití technologie  JET – PATCHER, ještě jsem o ní neslyšel.  Zjistil jsem si  o ní  toto:

JETPATCHER  je moderní  technologie, určená pro opravy výtluků, prasklin a vyjetých kolejí v dopravních komunikacích. Provádí se ve čtyřech stupních.

První stupeň: Poškozené místo je vyčištěno mechanicky a tlakovou vodou.

Druhý stupeň: Na poškozené místo je nanesena pod tlakem vrstva asfaltové emulze.

Třetí stupeň: Poškozené místo je zaplněno směsí asfaltové emulze a jemného, praného kameniva. Tato vrstva je nanášena pod tlakem, takže jí není  třeba dále hutnit.

Čtvrtý stupeň:  Na opravené místo je nanesena tenká vrstva jemného praného kameniva, která chrání pneumatiky projíždějících vozidel před nalepením směsi asfaltové emulze a jemného praného kameniva.

Nikde jsem nenašel zmínku o použití asfaltového recyklátu.  Proč je tento požadavek  v objednávce uveden?  Byla  technologie  JETPATCHER  provedena  pospaným způsobem?

Vzpomněl jsem si na návrh komise VDE, aby při některých fázích oprav místních komunikací byl přítomen zástupce této komise.  Myslím, že to byl dobrý návrh. Bohužel, radní ho neakceptovali.

Před zveřejněním tohoto článku jsem se byl podívat na současný stav nedávno opravené cesty. Měl jsem dojem, že povrch  opravených míst není zcela v pořádku.  Ale možná, že je to pouze můj laický názor.

17. 9. 2022     V.S.

 

 

 

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma